اگر بخواهیم به بررسی خودروها براساس اندازه و کاربرد آنها بپردازیم؛ باید به یک فهرست طولانی از انواع مختلف آنها اشاره کنیم، اما قبل از آن باید یادآور شویم که خودروها در دو استاندارد مختلف آمریکایی و اروپایی طبقه‎ بندی  می‎ شوند که تقسیم‎ بندی آمریکایی صرفا از کلمات توصیفی مثل کوچک، جمع وجور یا بزرگ استفاده می‎کنند؛ ولی در استاندارد اروپایی با نام ‎گذاری کلاس های مختلف به صورت A،B و… روبه رو هستیم. در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم که کلاس خودرو چیست؟ و انواع آن را معرفی می کنیم.

اجاره خودرو در اینسه

انواع کلاس خودرو

انواع کلاس خودرو بر اساس سایز و کاربرد

 • کلاس A (خودروهای شهری)

کلاس A یا خودروهای شهری عموماً کوچک‌ترین نوع خودرو هستند. این خودروها که برای خیابان‌های تنگ طراحی شده‌اند دارای سپر بسیار کوتاه بوده و چرخ‌ها در گوشه‌ی شاسی قرار دارند.

 • کلاس B (خودروهای کوچک یا سوپرمینی ها)

ماشین های سوپرمینی چیزی بین هاچبک های بزرگ خانوادگی و خودروهای کوچک شهری هستند. این خودروها در اروپا بسیار محبوب اند و فورد فیستا، کورسا و فولکس پولو در میان پرفروش‌ ترین ها جای دارند.

 • کلاس C (خودروهای هاچ بک)

در این کلاس خودروها صندوق عقب آن‌ها تقریباً حذف شده و در صندوق عقب و شیشه عقب خودرو یکی ست و به صورت عمودی باز می‌شود. معمولاً با باز کردن این در علاوه بر فضای بار به داخل خودرو نیز دسترسی وجود دارد. هاچ بک‌ها ممکن است ۳ در یا ۵ در (چهار در ورودی و یک در عقب) تعریف شوند.

برخی از شناخته‌شده‌ترین هاچبک ها عبارت‌اند از فورد فوکوس، فولکس گلف هستند.

 • کلاس D (خودروهای خانوادگی بزرگ)

در اروپا سومین گروه بزرگ برای اتومبیل های مسافری با نام کلاس D یا خودروی بزرگ خانوادگی شناخته می شود.

در ایالات متحده آمریکا ، اصطلاح معادل آن خودروهای متوسط ​​یا متوسط ​​است.

این دسته از خودروها کاربردی‌تر هستند و برای خانواده‌هایی که فضای بیشتری می‌خواهند طراحی شده است.

 • کلاس E (خودروهای فول امکانات و فول سایز)

این کلاس خودرو خودروهای لوکس متوسط هستند که به نام سدان های Executive نیز شناخته می شوند.

 • کلاس F (خودروهای لاکچری)

خودروهای این کلاس بهترین کیفیت فضای‌داخلی، طراحی و امکانات را در اختیار سرنشینان قرار می دهد و به معنای واقعی کلمه، خودروهایی لوکس و مجلل هستند.

 • کلاس های M و S و J

خودروهای کلاس M، به انواع مختلف اتومبیل های نفربر گفته می‌شود! به عنوان نمونه انواع مختلف ون ها در این کلاس قرار می‌گیرند.

کلاس S مربوط به خودروهای اسپرت و کوپه و کروک است. کلاس J  نیز به کلِ مجموعه ی شاسی بلند ها، کراس اور های همه فن حریف گفته می شود.

دسته بندی خودروها بر اساس فرم اتاق و بدنه اتومبیل ها:

 • کراس اوورها

کراس اوورها در واقع هاچبک هایی هستند با استایل زیبای شاسی بلندها و ارتفاع سواری در آنها افزایش یافته است. ولی بر خلاف شاسی بلندها، کراس اوورها اغلب در بحث آفرود کم می‌آورند و البته همین امر باعث کم‌مصرف‌تر شدن این کلاس و سواری بهتر در جاده شده است. از انواع خودروها در این کلاس عبارت‌اند از نیسان جوک، سیتروئن C4 کاکتوس و جیپ رنگید.

 • سدان

سدان یا Sedan که در برخی جاها به عنوان Saloon هم خوانده می شود معمولی ترین شکل خودرو در دنیا را دارد. این نوع خودروها در طبقه بندی خودروهای سواری معمولی قرار می گیرند و در اصطلاح عامیانه تر خودروهای سواری صندوقدار به عنوان سدان شناخته می شوند . ساختار کلی Sedan ها خیلی مشخص و واضح است، سدان دارای سقف ثابت ، صندوق عقب مجزا ، دو ردیف صندلی و معمولا ۴ درب دارد .

سدان ها بر اساس ابعاد و طراحی به انواع و اقسام مختلفی طبقه بندی می شوند که از آن جمله می توان به سدان خانوادگی ، سدان خانوادگی کوچک ، سدان خانوادگی بزرگ ، سدان خانوادگی بزرگ نیمه لوکس ، سدان شهری، سدان شهری متوسط، سدان شهری بزرگ، سدان بزرگ نیمه لوکس، سدان بزرگ لوکس و … اشاره کرد .

 • شاسی بلند یا SUV

این کلاس خودرو برای کاربردهای آفرود و خارج از جاده و مناطق کوهستانی مورد استفاده قرار می گرفتند اما این روزها این کلاس خودرو یکی از محبوب ترین کلاس ها در بین افرادی است که می خواهند از دیگران متمایز و بالاتر باشند.

طراحی خودروهای SUV به گونه ای است که صندوق عقب ندارند و سرنشینان از صندلی عقب امکان دسترسی به فضای پشتی خودرو را دارند و حتی در بعضی موارد در قسمت انتهایی این خودروها صندلی هایی برای نشستن سرنشین اضافه تعبیه شده است. از ویژگی های خاص خودروهای SUV می توانیم به قابلیت حرکت در مسیرهای ناهموار ، ظرفیت حمل بار و مسافر بالا ، توان موتوری بالا ، ارتفاع شاسی بلند و همچنین حرکت همزمان ۴ چرخ اشاره کنیم.

SUV ها معمولا ۴ درب دارند اما انواع دو درب آنها نیز بسیار محبوب هستند.

 • هاچبک

هاچبک ها همانطور که در قسمت اول مقاله اشاره کردیم هم دو در هستند و هم چهار درب و در اصل با توجه به شمارش درب شیشه ای عقب در این نوع خودروها آنها سه در و پنج درب هستند. هاچبک ها خودروهایی جوان پسند هستند و معمولا در دسته بندی خودروهای سبک قرار می گیرند ، آنها برای محیط های شهری که جای پارک زیاد وجود ندارد بسیار مناسب هستند ، اساس طراحی هاچبک ها بر اساس جمع و جور کردن بیشتر خودرو بوده است.

این کلاس خودرو مصرف سوخت کمتری دارد و برای رفت و آمدهای درون شهری بسیار مناسب است و از لحاظ اقتصادی نیز خودروهای ارزانی هستند.

 • کوپه

خودروهای کوپه یکی از جذاب ترین کلاس های خودرو در دنیا هستند. این کلاس خودرو به عنوان محبوب ترین کلاس خودرو برای جوان ها نیز شناخته می شود .

کوپه بدون شک یعنی خودروی دو درب ، ما خودروی کوپه چهار درب نداریم هر خودروی دو دربی هم کوپه به شمار نمی رود ، شیبی که در شیشه عقب کوپه ها وجود دارد معمولا ملایم است . بطور کلی تفاوت سدان و کوپه در طول درب جلو ( درب کوپه بزرگتر و بلندتر است ) ، ارتفاع از سقف ( ارتفاع از سقف در کوپه بسیار پایینتر از سدان است ) و همپنین مقدار فضای سرنشینان عقب خودرو است که طبیعتا در خودروهای کوپه فضای سرنشین عقب خیلی محدودتر است .

از انواع خودروهای کوپه ای که در ایران قابل تهیه هستند می توانیم به KIA Cerato Coupe ، Genesis Coupe، مرسدس بنز E350 2012 کوپه ، مرسدس بنز CL500 و پورشه CarreraS9112013 اشاره کنیم.

 • کابریولیت یا کانورتیبل

این نوع خودروها اکثر دو درب و دو سرنشین هستند و مهمترین فاکتور این خودروها سقف قابل تغییر خودرو است ، یعنی در این نوع خودرو راننده می تواند در گرما سقف خودروی خود را بطور اتومات بردارد و فصل سرما و روزهای بارانی می تواند با یک دکمه سقف خودرو را به حالت اولیه برگرداند. سقف این نوع خودروها معمولا بصورت پارچه ای ، چرمی یا فلزی هستند و معمولا در مدل های جدید اکثرا بصورت اتوماتیک عملیات تبدیل انجام می شود.

 • استیشن

این خودروها را می توان ترکیبی از خودروهای سدان و خودروهای هاچبک با اعمال کمی تغییرات عنوان کرد. صندوق بار این نوع خودروها کمی شبیه به خودورهای شاسی بلند یا SUV ها است با این فرق که سایز کلی بدنه کوچکتر است . برعکس بسیاری از هاچبک ها که درب عقب به سمت بالا باز می شود ، در خودروهای استیشن معمولا درب ها به سمت پایین یا بغل بصورت لولایی باز و بسته می شوند.

استیشن ها اکثرا ۳ یا ۵ درب هستند و همچنین گاهی صندلی هایی در قسمت عقب خودرو که دارای سقف است نیز تعبیه می شود.

 • اسپورت

خودروهای اسپورت همیشه دو درب هستند ، آنها به عنوان خودروهای سرعتی نیز شناخته می شوند فاکتورهایی که میزان اسپورت بودن یک خودرو را مشخص می کند تعداد سیلندر ، اندازه موتور ، وزن و قدرت موتور هستند که معمولا موتورهای قوی ، تعداد سلیندرهای بیشتر از ۴ و البته اندازه موتور بزرگ و وزن تقریبا سنگین موتور از جمله ویژگی های یک خودروی فول اسپرت است.این نوع خودروها اصلا ارزان قیمت نیستند و به عنوان یک خودروی لاکچری و جوان پسند شناخته می شوند.

 • وانت بار یا پیکاپ

از انواع کلاس‌های بدنه خودرو که عملکردی بسیار کاربردی دارد، خودروهای وانت بار یا پیک آپ تراک هستند. این خودرو مناسب‌ترین وسیله برای حمل و نقل بارهای کوچک و متوسط  می باشد. وانت بارها در انواع و اقسام سایزها و توانایی‌ها تولید می شوند

نمونه هایی از این خودرو در کشورمان تویوتا و سایپا هستند.

امیدواریم از مقاله کلاس خودرو چیست؟ و معرفی انواع آن نهایت استفاده را برده باشید. همانطور که می دانید اینسه با خدمات اجاره خودرو در کلاس های مختلف در خدمت شما می باشد.

زندگی لوکس را با اینسه تجربه کنید.