کروز کنترل چیست و معایب آن

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند ویژگی ای است که اکنون در بسیاری از اتومبیل های استاندارد موجو می باشد. بسیاری از رانندگان برای راحتی خود ترجیح می دهند کروز کنترل را برای خودرو خود نصب کنند. اگر مسافر باشید ، کروز کنترل به شما امکان رانندگی با سرعت ثابت را می دهد. کروز کنترل وسیله ای الکترونیکی است که به راننده وسیله نقلیه اجازه می دهد تا شتاب دهنده را با سرعت خاصی قفل کرده بنابراین می توانید پای خود را از پدال خارج کنید این در اصل نوعی رانندگی خودکار است. کروز کنترل به گونه ای طراحی شده است که در جاده های صاف و بزرگراه هایی که در آن توقف ندارید ، استفاده شود. بزرگراه بین شهری مکان ایده آل برای استفاده از ویژگی کروز کنترل وسیله نقلیه شما می باشد. با ما در مقاله کروز کنترل چیست و معایب آن همراه باشید

اجاره خودرو در اینسه

کروز کنترل چیست

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند؟

کروز کنترل در یک زمان فقط در اتومبیل های لوکس با رده های بالا یافت می شد ، اما اکنون حتی کوچکترین اتومبیل های شهری نیز اغلب مجهز به این سیستم هستند. هنگام رانندگی با فشار دادن دکمه ها فعال می شود. کنترل اصلی “روشن یا خاموش” ، “تنظیم” ، “لغو” و “resume” است. کروز کنترل امروزی در سال ۱۹۴۸ توسط مهندس مکانیک کور آمریکایی Ralph Teetor اختراع شد ، اگرچه کنترل سرعت در قرن ۱۸th هنگامی که از آن برای تنظیم موتورهای بخار استفاده می شد ، ریشه دارد.

راهنمای ۷ مرحله ای برای کروز کنترل

ابتدا شرایط رانندگی را در شهر مورد نظر ارزیابی کنید. کروز کنترل به گونه ای طراحی نشده است که در شرایط جوی خطرناک آب و هوایی مورد استفاده قرار گیرد. هنگام تصمیم گیری برای اعمال کروز کنترل وسیله نقلیه خود، درست تصمیم گیری کنید. قبل از اعمال کروز کنترل ، هرگونه موانع پیش رو را بررسی کنید ، به خصوص اگر اولین بار است که از این سیستم استفاده می کنید.

 • سرعت خود را بررسی کنید

در صورت رانندگی در یک شهر بینابین، حد مجاز سرعت به طور کلی بین ۵۵ تا ۷۰ کیلومتر در ساعت است. این محدوده سرعت برای کروز کنترل ایده آل است. سعی نکنید کروز کنترل اتومبیل خود را با سرعتی بالاتر از حد مجاز تنظیم کنید. چچرا که هم خطرناک است و هم غیر منطقی.

 • سیستم کروز کنترل را روشن کنید

پس از رسیدن به سرعت دلخواه خود کروز کنترل خود را روشن کنید. در اکثر وسایل نقلیه دکمه هایی که سیستم کنترل کروز را کنترل می کنند بر روی فرمان ظاهر می شوند. شما باید دفترچه راهنمایی مالک خود را بررسی کرده و در هنگام رانندگی خودرو ، این دکمه ها را پیدا کنید تا از تصادف جلوگیری نشود.

 • کنترل کروز را تنظیم کنید

پس از فعال شدن سیستم کروز کنترل را تنظیم کنید. این امر به سادگی با فشار دادن دکمه روی فرمان امکان پذیر است. پس از تنظیم کنترل کروز، ممکن است پای خود را از پدال خارج کنید. ماشین باید سرعت خود را حفظ کند. هنگام رانندگی وسیله نقلیه ای که توسط سیستم کنترل کروز شتاب می گیرد ، مهم است که جاده را با دقت بررسی کنید. برای تسریع کار با کنترل کروز ، بیشتر مدل ها دارای دکمه های اضافی هستند یا به راننده اجازه می دهند تا به طور خلاصه پدال شتاب دهنده را درگیر کند.

 •  کاهش سرعت

روی دکمه مناسب روی سیستم کروز کنترل ضربه بزنید یا ترمز را به سرعت اعمال کنید. به عنوان یک احتیاط ایمنی ، تقریباً هر مدل از ماشین به محض استفاده از ترمز ، کروز کنترل را غیرفعال می کند.

کروز کنترل چگونه کار می کند؟

حال که می دانید کروز کنترل چیست و معایب آن ،استفاده از کروز کنترل یک راه حل عالی برای کنترل سرعت شما هنگام رانندگی است. تنظیم کنترل وسیله نقلیه شما با سرعت مناسب ، با جلوگیری از شتاب ناگهانی و کاهش سرعت ، باعث کاهش مصرف سوخت نیز خواهد شد. آگاه باشید که اگر از خستگی رانندگی رنج می برید ، استفاده از کروز کنترل روش مناسبی نیست. بسیاری از رانندگان احساس می کنند که قادر به استراحت پاهای خود هنگام رانندگی هستند و مجبور نیستند سرعت را کنترل کنند.

نحوه تنظیم کنترل کروز

حال که میدانید کروز کنترل چیست و معایب آن این را هم بدانید که در هر مدل وسیله نقلیه کمی این سیستم متفاوت است ، اما بیشتر سیستم ها به روشی کاملاً مشابه کار می کنند. برای شروع سفر به مسافرت ، این ۵ مرحله را دنبال کنید :

 1. سرعت خود را مشخص کنید : کروز کنترل برای رانندگی با سرعت ثابت حداقل ۳۰ کیلومتر در ساعت بدون توقف ثابت طراحی شده است ، بنابراین برای یک بزرگراه ایده آل است.
 2. کروز کنترل را روشن کنید: هنگامی که به سرعت مورد نظر خود رسیدید (مطمئن شوید که در حد مجاز سرعت است) ، سیستم کنترل کروز را روشن کنید. در اکثر وسایل نقلیه ، دکمه هایی که آن را کنترل می کنند در فرمان یا پشت فرمان هستند و یک چراغ پس از روشن شدن در داشبورد شما ظاهر می شود. نکته مهم : قبل از استفاده برای اولین بار از کنترل کروز ، کتابچه راهنمای خود را بررسی کرده و دکمه ها را پیدا کنید تا در هنگام جستجو در جاده ها دچار مشکل نشوید که می تواند بسیار خطرناک باشد.
 3. کروز کنترل را تنظیم کنید : پس از روشن کردن سیستم ، دکمه تنظیم را فشار دهید. این کار برای حفظ سرعت فعلی با ماشین شما در تعامل می باشد. در اکثر وسایل نقلیه ، این نشانگر، داشبورد را سبز می کند. پس از تنظیم کروز کنترل ، می توانید پای خود را از پدال خارج کنید و ماشین باید سرعت خود را با همان سرعت مشخص شده حفظ کند.
 4. برای سرعت بخشیدن به خودرو : اکثر اتومبیل ها دارای دکمه “بالا” یا “+” هستند که به شما امکان می دهد سرعت خودرو را بالا ببرید. فشار دادن پدال شتاب دهنده به طور معمول بر سیستم غلبه می کند.
 5. برای کاهش سرعت خودرو : بر روی سیستم کروز کنترل ، روی فلش به پایین یا دکمه “-” ضربه بزنید ، یا ترمز را اعمال کنید. به دلایل ایمنی ، به محض استفاده از ترمز ، کروز کنترل غیرفعال می شود.

عملکردهای دیگر: دکمه “لغو” مانع از کنترل کروز می شود ، بدون اینکه سیستم کاملاً خاموش شود ، دوباره کنترل کاملی به شما می دهد. این باید سرعتی را که برای مسافرت انتخاب کرده اید ، حفظ کند. اگر می خواهید به سرعت برنامه ریزی شده قبلی خود برگردید ، کافی است “resume” را فشار دهید.

آیا کروز کنترل باعث صرفه جویی در هزینه می شود؟

کارکرد اصلی کروز کنترل برای راحتی در رانندگی است ، اما با هموار کردن شتاب و کاهش سرعت می توانید در مصرف سوخت نیز صرفه جویی کنید. بسیاری از ما اعتراف می کنیم که ما در حفظ سرعت پایدار در جاده ، حتی در بزرگراه ها ، خیلی هماهنگ نیستیم. شتاب و ترمز مداوم باعث سوخت قابل توجهی بیشتر از حفظ سرعت تعیین شده می شود. براساس اعلام وزارت حمل و نقل ، رانندگی با سرعت ثابت ۵۰ کیلومتر در ساعت به جای ۷۰ کیلومتر در ساعت می تواند ۲۵ درصد سوخت مصرفی را بهبود بخشد.علاوه بر این ، تنظیم کروز کنترل خود در حد مجاز سرعت می تواند به شما در جلوگیری از جریمه های متعدد کمک کند. این امر می تواند به ویژه در شرایط رانندگی امروزی بسیار مفید باشد زیرا دوربین های با سرعت متوسط به طور فزاینده ای رایج می شوند.

چه زمانی نباید از کنترل کروز استفاده کنید؟

در حالی که می دانید کروز کنترل چیست و چه فواید به دنبال دارد ، مواقعی وجود دارد که استفاده از آن بی خطر نیست. در این شرایط از کنترل کروز استفاه نکنید :

 • در ترافیک سنگین : در جاده های پر پیچ و خم، سرازیری و هنگام نزدیک شدن به یک پل از این سیستم استفاده نکنید. درواقع اصولاً در هر زمانی که سرعت ثابت غیر عملی باشد.
 • در جاده های لغزنده : که شامل برف ، یخ ، باران شدید و طوفان های شدید تگرگ می شود زیرا این امر احتمال لغزش را افزایش می دهد. (رانندگی در شرایط بارانی)
 • اواخر شب یا وقتی احساس خستگی می کنید. کروز کنترل به زودی می تواند باعث چرت زدن شود. از آنجا که لازم نیست پایتان را روی پدال گاز نگه دارید ،به راحتی کنترل خود را روی وسیله نقلیه از دست می دهید.

جه زمانی از کروز کنترل نباید استفاده کرد

کروز کنترل تطبیقی چیست؟

برخی از خودرو های امروزی مجهز به کنترل کروز تطبیقی (ACC) هستند. کنترل کروز تطبیقی یک سیستم پیشرفته تر است که به شما امکان می دهد سرعت خاصی را تنظیم کنید در حالی که سیستم به طور خودکار ترافیک جلو را می خواند و ماشین شما را در مسافت ایمن نگه می دارد. این کار را با استفاده از سنسورهای راداری سوار شده در قسمت جلوی خودرو انجام می دهد تا سرعت شما با خودروی جلوی آن مطابقت داشته باشد. هنگامی که سیستم تغییر در مسافت قبل از اتومبیل را حس می کند ، برای حفظ سرعت کروزینگ که قبلاً تعیین کرده بودید ، به طور خودکار ترمز یا سرعت می گیرد. این سیستم پیشرفته بسیار باهوش است.

امیدواریم از مقاله کروز کنترل چیست و معایب آن استفاده کامل را برده باشید در اینسه خودرو هایی وجود دارند که از این فناوری پیشرفته بهره مند هستند می توانید برای شرایط اجاره خودرو مورد نظر اقدام کنید و به راحتی از این سیستم با توجه به توضیحات بالا استفاده کنید.

با اینسه زندگی لوکس را تجربه کنبد.