انژکتور یا سیستم پاشش سوخت چیست؟ امروز می خواهیم در این مقاله هر آنچه درباره انژکتور خودرو باید بدانید را برای شما ارائه دهیم. امیدواریم این مقاله برایتان کاربردی و قابل استفاده باشد.

انژکتور در خودرو از اهمیت خاصی برخوردار است و در واقع یک شیر الکترونیک دقیق است که سوخت مورد نظر را در زمان تعیین شده تهیه می‌نماید و نقش مهمی در سیستم سوخت رسانی خودروهای امروزی دارد.

اجاره خودرو در اینسه

انژکتور چیست؟

انژکتور چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کوتاهی کردیم انژکتور  (Injector)یا سیستم پاشش سوخت، سوخت را به ذرات ریز تبدیل می‌کند تا ‌آسان‌تر با هوا ترکیب شوند و احتراق ساده‌تر و سریع‌تر انجام شود.

در واقع سیستم سوخت‌رسانی انژکتور، چیزی جز یک سوپاپ که به صورت الکترونیکی کنترل می‌شود نیست. این سوپاپ می‌تواند چندبار در ثانیه باز و بسته شود و به کمک پمپ سوخت، بنزین را با فشار به محفظه احتراق برساند. کنترل دقیق نسبت سوخت به هوا امری حیاتی و مهم در جهت افزایش بازدهی پیشرانه و حفظ محیط‌زیست است که این وظیفه بر عهده انژکتور می باشد.

برخی خودروها تک انژکتوری و برخی دیگر در هر سیلندر یک انژکتور دارند. در موتورهایی که برای هر سیلندر یک انژکتور وجود دارد ممکن است انژکتور پشت سوپاپ ها یا در داخل محفظه احتراق قرار داشته باشد.

اجزای اصلی انژکتور

اجزای اصلی این سیستم عبارتند از:

  • پمپ بنزین فشار بالا
  • مسیر سوخت
  • رگلاتور
  • نازل
  • حسگرها
  • سوراخ خروجی
  • درپوش محافظ

اجزای انژکتور خودرو

طرز کار انژکتور

سیستم انژکتور نازلی است که باعث می‌شود مقدار دقیق و معینی از سوخت به‌ صورت غبار یا پودر در آمده و داخل محفظه‌ی احتراق پاشیده شود. برای این منظور، پردازشگر (ECU) و حسگرهای پیچیده و متعددی لازم است که از طریق آن‌ها بتوان میزان دقیق سوخت مورد نیاز را اندازه‌گیری کرد.

سوخت فشار بالا از منبع خارج و از یک فیلتر کاغذی عبور می‌کند تا ناخالصی‌های موجود در آن گرفته شود و باعث گرفتگی در نازل‌ها نشود. پس از این مرحله سوخت فشار بالا به واحد کنترل میزان سوخت وارد می‌شود که وظیفه‌ی کنترل میزان جریان سوخت عبوری را بر عهده دارد. در بیشتر پیشرانه‌ها این قطعه زیر دریچه‌ی هوای ورودی به پیشرانه قرار گرفته است. در نمونه‌های الکترونیکی، این قطعه به‌طور مستقیم تحت فرمان واحد کنترل مرکزی خودرو    (ECU) قرار دارد و در نمونه‌های مکانیکی با توجه به میزان فشرده شدن پدال گاز و باز شدن دریچه‌ی هوا میزان عبور سوخت را از طریق یک شیر پروانه‌ای کنترل می‌کند. هر چه دریچه‌ی هوا بازتر شود این شیر نیز میزان بیشتری از سوخت را عبور می‌دهد. در بعضی از پیشرانه‌ها پس از این مرحله یک رگلاتور قرار دارد که فشار سوخت عبوری را درست قبل از رسیدن به نازل‌ها تنظیم می‌کند.

وجود انژکتور در خودروهای انژکتوری به کاهش مصرف سوخت و افزایش قدرت موتور کمک می کند.

مشکلات انژکتور و راه حل ها

یکی از عواملی که باعث بروز مشکل در سیستم سوخت رسانی و در نتیجه انژکتور می‌ شود، کیفیت نامناسب سوخت و وجود ذات ناخالصی است. این ذرات به مرور زمان و پس از مدتی در بدنه اجزای موجود در سیستم سوخت رسانی و مخصوصا انژکتور نفوذ می‌کنند. این فرآیند در شرایط مختلف کاری موتور رخ می‌دهد بعنوان مثال در زمان روشن بودن موتور خودرو، دمای کاری بالا بوده و سوخت مصرفی و همچنین انژکتورها گرم می شوند. پس از خاموش شدن موتور مقداری سوخت در ریل سوخت و انژکتورها باقی می‌ماند و از سوی دیگر دمای موتور و انژکتورها نیز کاهش می‌یابد. این فرآیند باعث رسوب تدریجی ذرات ناخالصی روی اجزاء داخلی انژکتور می‌گردد.

با افزایش ناخالصی ها روی اجزای انژکتور به تدریج عملکرد این قطعه تغییر می کند. به عنوان مثال ابعادی داخلی سوزن و سوراخ تغییر کرده و ممکن است دبی خروجی آن نیز تغییر کند و نیز ممکن است نحوه پاشش (زاویه پاشش) نیز تغییر پیدا کند. این عوامل باعث اختلال در عملکرد موتور می شود. همچنین ممکن است تغییر نحوه پاشش باعث آسیب دیدگی قطعات دیگر گردد. پاشش نامناسب انژکتور باعث خرابی سوپاپ هوای ورودی می شود.

ایجاد مشکل در عملکرد انژکتورها، باعث بروز مشکلات زیر خواهد شد:

کاهش توان و عملکرد موتور

استارت نامناسب خودرو

افزایش آلایندگی های خروجی

کاهش عمر و عملکرد کاتالیست خودرو (CatalystConverter)

کاهش عمر و عملکرد سنسور اکسیژن خودرو(Lambda Sensor)

افزایش مصرف سوخت

اجاره خودرو در اینسه

امیدواریم هر آنچه درباره انژکتور خودرو باید بدانید را در این مقاله خوانده باشید. با اینسه می توانید به اجاره خودرو با شرایط ویژه بپردازید و خودرو های لوکس و بدون عیب و ایراد را اجاره کنید.