تایر خودرو به عنوان آخرین عضو گردنده از سیستم انتقال قدرت اتومبیل است که نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد. پس انتخاب لاستیک و نگهداری از آن از عوامل مهم برای عملکرد بهتر این قطعه از خودرو محسوب می شود. یکی از موارد قابل توجه در مورد تایر باد لاستیک است. در این مقاله نکات مهم درباره لاستیک اتومبیل و نحوه پنچرگیری آن را برای شما شرح می دهیم.

اجاره خودرو در اینسه

نکات مهم درباره لاستیک اتومبیل و نحوه پنچرگیری

 مشخصات عمومی تایر خودرو

تایر یکی از قسمت های اصلی خودرو است که بر روی رینگ قرار گرفته و مجموعه لاستیک را تشکیل می دهد.

تایر از ۴ قسمت تشکیل شده است:

 • لایه های تایر
 • آج های تایر
 • تیوب
 • والو  ( محلی که باد وارد تایر می شود )

راه تشخیص یک لاستیک نو با لاستیک انباری یا کهنه

از دغدغه ها و نگرانی ها رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک نو و تازه تولید شده است.

متاسفانه در کشور ما لاستیک های خارجی زیادی وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت آنها گذشته است.این مورد برای لاستیک های ساخت داخل کمتر وجود دارد.

خطرات این لاستیک ها با توجه به شرایط آب و هوایی گرم و جاده های پر دست انداز و رعایت نکردن سرعت مجاز و خانواده های پر جمعیت و باعث نا امنی استفاده از این لاستیک ها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می شود.

این لاستیک ها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شوند. به دلایل مختلفی از جمله توقیف محموله های قاچاق، فروش نرفتن در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال آنها به یک کشور ثالث و یا لاستیک هایی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته اند و توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می شوند و در آنجا به فروش می رسند.

مشخصات لاستیک خودرو

روی دیواره بیرونی هر تایر، اعداد و کدهایی درج شده است که در حقیقت شناسنامه لاستیک خودرو هستند. در زیر مفهوم این علامت ها بیان شده است.

اندازه لاستیک خودرو با علائمی همچونP185/60R1۴ نشان داده می‌شود.که بدین معنی است:

P = تایر خودروی شخصی

۱۸۵= پهنای تایر  (برحسب میلی­متر)

۶۰= نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن (برحسب میلی­متر)

R = رادیال

۱۴= قطر رینگ (بر حسب اینچ)

نحوه پنچرگیری سریع و آسان لاستیک خوردو

پنچری لاستیک از جمله اتفاقاتی است که همه در طول سال ها رانندگی آن را تجربه می کنند. یکی از اتفاقاتی که در طول سفر ممکن است اتفاق بیافتد پنچر شدن تایر است. هرگونه جسم تیز و برنده ای مثل میخ، پیچ و شیشه خورده‌ای می‌تواند باعث پنچری و نشتی لاستیک خودرو بشود.

حال می خواهیم ببینیم چطور می شود پنچرگیری لاستیک را به بهترین و ساده ترین روش انجام داد:

 • پیدا کردن مکانی ایمن: اول از همه باید به جایی ایمن از اتوبان یا جاده حرکت کنید. مثلاً محل پارک اضطراری که در اتوبان‌ها تعبیه شده است. اگر چنین مکانی را نیافتید به حاشیه خاکی جاده بروید. هنگام پارک کردن چراغ های خطر خودرو خود را روشن کنید.
 • ترمز دستی را بکشید: در تعویض چرخ های جلو، ترمز دستی را بکشید تا از حرکت ماشین جلوگیری کنید.
 • استقرار کامل چرخ خودرو: سنگی زیر چرخ‌های دیگر قرار دهید تا از حرکت اتومبیل جلوگیری کنید. این مورد در سطوح شیب‌دار اهمیت زیادی دارد.
 • آماده کردن جک و لاستیک یدکی :وسایل لازم برای تعویض لاستیک را از خودرو خارج کنید.
 • قرار دادن جک زیر خودرو: جک اتومبیل را در مکان مناسب زیر اتومبیل قرار دهید. فاصله جک از انتهای بدنه باید حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر باشد. اگر دقت کرده باشید، زیر بدنه اتومبیل لبه‌های تیزی وجود دارد که باید داخل شکاف جک قرار گیرد.
 • بیرون آوردن لاستیک پنچر شده: پیچ های لاستیک پنچر شده را با آچار آچار چرخ فابریک خودرو شل کنید و جک را آنقدر بالا ببرید که چرخ از زمین جدا شود سپس لاستیک پنچر شده را بیرون بیاورید.
 • لاستیک جدید را جا بزنید سوراخ‌های رینگ زاپاس را در امتداد پیچ‌ها قرار داده و با کمی فشار و به آرامی لاستیک را جا بزنید.
 • بستن و سفت کردن پیچ ها: برای سهولت بیشتر بهتر است که اول پبچ های پایینی را در جای خود قرار دهید این پیچ ها وزن لاستیک را تحمل کرده و پیچ های دیگر را راحت تر خواهید بست. پس از قرار گرفتن پیچ ها در محل، متناوبا آنها را سفت کنید.
 • باز کردن جک و پایین آوردن خودرو: وقتی که مطمئن شدید پیچ‌ها را به درستی سفت کرده‌اید، اهرم جک را در جهت مخالف بچرخانید تا اتومبیل پایین بیاید. سپس با آچار چرخ به صورت ضربدری پیچ‌ها را خوب سفت کنید. قالپاق را در جای خود نگه داشته و با کف دست محکم به آن ضربه بزنید.

امیدواریم از مقاله نکات مهم درباره لاستیک اتومبیل و نحوه پنچرگیری نهایت استفاده را برده باشید. همانطور که می دانید اینسه با خدمات اجاره خودرو در خدمت شما می باشد و در صورت بروز هر گونه مشکل برای اتومبیل شما را یاری می کند.

با اینسه زندگی لوکس را تجربه کنید.