بسیاری از رانندگان شکایت دارند که هنگام رانندگی در شب احساس اعتماد به نفس کمتری می کنند، حتی آن هایی که مشکل بینایی مانند شب کوری ندارند. دید کمتری با هر عامل دیگر از جمله شرایط نامساعد آب و هوا یا خستگی ، ترکیب کنید و این می تواند عامل خطر در جاده را افزایش دهد. از آنجا که رانندگان کم تجربه و جوان تجربه کافی برای مقابله با رانندگی در شب را ندارند و برخی از آن ها اعتماد به نفس کافی در رانندگی را ندارند، ایده خوبی است که هنگام ایمنی و رانندگی در شب نکاتی را در نظر داشته باشید. برخی گزارش ها حاکی است تلفات ناشی از ترافیک در ساعات تاریکی و شب سه برابر بیشتر است! در ادامه میتوانید نکات رانندگی در شب را با ما دنبال کنید.

اجاره خودرو در اینسه

نکات رانندگی در شب

۵ نکته برتر در مورد نکات رانندگی در شب

 1. از چراغ های جلو استفاده کنید!

  در واقع ایده خوبی است که عادت داشته باشیم چراغ های جلو را بیشتر مواقع روشن کنیم. حداقل باید یک ساعت قبل از غروب چراغ های جلو را روشن کنید. این امر باعث می شود که نور خورشید غروب خود را برای شما راحت تر کند، همچنین شما را برای سایر رانندگان قابل مشاهده تر می کند. البته در مواقعی که هوا بد نیست، صرف نظر از زمان روز، از نورهای خود استفاده کنید. به عنوان مثال طوفان رعد و برق، می تواند ابرهای تاریکی را به همراه آورد که آسمان را تقریباً تاریک کند.
  شما باید به اندازه کافی آگاه باشید که دید خود را برای دیگران راحت تر کنید. روشن کردن چراغ خودرو نمی تواند صدمه ای به همراه آورد، مگر اینکه در زمان های نامناسب از چراغ های نور بالا استفاده کنید و برای رانندگان جاده مشکل آفرین میشود، که قادر به دیدن شما و اشیا اطراف نیستند.

 2. فاصله استاندارد با خودرو جلویی

  فاصله نامناسب یکی از دلایل تصادف در رانندگی در شب میباشد باید از این عادت بد در ساعات تاریکی و هنگامی که هوا بد است جلوگیری کرد. دلایل مختلفی وجود دارد که این قانون شکسته می شود و برای رانندگی در شب وحشتناک است. این امر باعث می شود که شما راننده جلویی را عصبی می کنید و همین امر باعث می شود که وی نسبت به چیزی در جاده واکنش بد نشان دهد و باعث تلفات شود. همچنین، هر چه چراغ های جلو نزدیکتر باشد، روشن تر به نظر می رسند ولی باعث تلفات خواهد شد. باز هم، این امر باعث می شود راننده جلوتر از شما عصبی شود و همچنین می تواند دید خود را محدود کرده و در نهایت باعث ایجاد مشکل شود.

  یکی دیگر از دلایلی که باید سعی کنید فاصله استاندارد را بین شما و ماشین جلوی خود زیاد کنید ، این است که در ساعات تاریک و شب، دید شما در مقابل ماشین جلویی شما کمتر می شود. در طول روز ، شما می توانید به راحتی ببینید و به همین دلیل، نسبت به مواردی که ممکن است مشکلی پیش روی شما باشد یا در کنار آن قرار داشته باشید، بهتر واکنش نشان می دهید. با فاصله محدود بینایی شما کمتر می شود و باعث ایجاد مشکل می شوید.

  در اینجا یک راهنمای جامع برای حفظ فاصله مناسب هنگام رانندگی آورده شده است :

  رانندگی در شب و نکات ان
  اگر چه قاعده کلی برای رعایت فاصله با خودرو جلویی تدوین نشده است، ولی عموما همانند تصویر بالا می باشد، بطوری که به ازای هر ۱۵کیلومتر سرعت فاصله ای به اندازه یک طول اتومبیل (حدود۶متر) نیاز است و در سرعت بالا و یا در شرایط جوی نامساعد این فاصله افزایش می‌یاید.

 3. در طول رانندگی در شب هوشیار بمانید

  بهترین راه برای جلوگیری از بروز حادثه در شب، نگاه کردن به چراغ و حرکت خودرو های دیگر است و همچنین در بررسی آینه ها غافل نشوید. توجه به چراغ های جلو اتومبیل های دیگر به همان اندازه که باید به موارد دیگر، مانند اتومبیل های بدون چراغ جلو توجه کنید، بسیار مهم است. در شب دیدن حیوانات در کنار جاده سخت تر است، کودکانی که هنوز در خیابان هستند به سختی دیده میشوند پس تمام حواس خود را به محیط اطراف جمع کنید.

  با چک کردن مرتب آینه ها به اندازه کافی هوشیار باشید تا از آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد آگاه باشید. بعضی اوقات، مخصوصاً در شب، بیشتر از این که نگرانی در مورد خودتان داشته باشید، بیشتر مراقب اشتباهات راننده دیگر باشید. گفته می شود، همچنین اطمینان حاصل کنید که آینه های خود را تمیز نگه داشته و آن ها را در جهتی قرار داده اید که دیدن شما را راحت تر می کند.

 4. همه چیز درباره چراغ های جلو

  تمیز نگه داشتن چراغ های جلو، جهت مناسب و روشن بودن، کلید رانندگی ایمن در شب است. یک اشتباه بزرگ که مردم مرتکب می شوند رانندگی بیش از حد طولانی با تنها یک چراغ جلو است. اول از همه، این امر باعث کاهش دید شما می شود. ثانیا، یک احتمال وجود دارد که یک فرد دیگر شما را بخاطر اینکه چراغ های جلو کار نمیکند، نبیند. این یکی از خطرناک ترین کارهایی است که می توانستید در رانندگی در شب انجام دهید.

  اهمیت چراغ ها در رانندگی شب
  همچنین، چراغ ها را در جهت درست نگه دارید. برخی از شهر ها بازرسی دارند و این می تواند زمان مناسبی برای تعویض لامپ ها باشد، قبل از اینکه منتظر بمانید تا چراغ ها بسوزند اقدام کنید و همچنین از یک متخصص برای گرفتن لامپ های مناسب استفاده کنید.

 5. بیدار بمانید!

  در حالی که بسیاری از رانندگان در واقع رانندگی شبانه هنگام مسافرت یا مسافرت های طولانی را در جاده ترجیح می دهند. یکی از دلایل آن خنک بودن هوا در تابستان است و همچنین جاده ها کمتر شلوغ هستند، که می تواند خطرناک تر باشد. از آنجا که بدن شما برای بیشتر افراد عادت دارد که هنگامی هوا تاریک شد بخوابد، ممکن است این امر برای بدن شما غیر معمول باشد و در نهایت منجر به خطرات جبران ناپذیر شود. بنابراین ، از این امر آگاه باشید و طبق آن برنامه ریزی کنید. تا بتوانید سفری ایمن و مطمئن را با خانواده خود تجربه کنید.

  خواب الودگی در رانندگی شب

 نکات ساده دیگر در رانندگی در شب:

 • خودتان را رصد کنید و نسبت به حوادث زود و آگاهانه تصمیم بگیرید و کاری در مورد آن انجام دهید.
 • بعضی اوقات، بعد از چند ساعت رانندگی بیرون آمدن از ماشین برای هواخوری بسیار کار خوب و به جا می باشد.
 • در موارد دیگر، ممکن است شما به قهوه نیاز داشته باشید تا خواب آلودگی را از خودتان دور کنید.
 • آواز خواندن در ماشین میتواند به شما کمک کند تا از چرت زدن دوری کنید.
 • پنجره خودرو را پایین بکشید تا باد به صورتتان بخورد.
 • و بدانید چه موقع باید ایست کنید و به یک منطقه استراحت امن بروید یا یک هتل بگیرید تا بتوانید برای چند ساعت یک خواب واقعی داشته باشید.

امیدوارم توانسته باشیم نکات رانندگی در شب را به شما همراهان همیشگی سایت اینسه رسانده باشیم. فراموش نکنید با راعیت موارد بالا میتوانید سفری امن و مطمئن را تجربه کنید. همچنین میتوانید از لیست قیمت اجاره خودو آگاه شوید و با با خدمات خوب اینسه به کرایه اتومبیل بپردازید.