آب و هوای کابین خودرو تاثیر زیادی در کیفیت رانندگی دارد. اکنون روزهای سرد زمستان در پیش است و حتما تجربه راندن یا نشستن در خودرو در چنین روزهایی را داشته اید و نیاز به بخاری را حس کرده اید.بخاری یا سیستم تهویه‌ی مطبوع خودرو یکی از مهم‌ترین تجهیزات رفاهی خودرو است که تقریباً در تمام محصولات تولید انبوه وجود دارد. در این مقاله به ‌زبانی ساده نحوه کارکرد و نگهداری بخاری خودرو ، شرح داده می‌شود.

اجاره خودرو در اینسه

نحوه کارکرد و نگهداری بخاری خودرو

اجزاء تشکیل دهنده بخاری خودرو

  • رادیاتور
  • بوستر بخاری
  • شیر قطع و وصل ورودی و خروجی آب از رادیاتور
  • دریچه تقسیم هوا یا دمپر
  • اهرم بندی دریچه‌­های تقسیم هوا

نحوه کارکرد و نگهداری بخاری خودرو

گرمای آب موتور از طریق لوله­‌های رفت و برگشت بخاری به موتور به رادیاتور بخاری منتقل می‌­گردد و رادیاتور پس از گرم شدن در بوستر بخاری نیاز دارد تا گرما را به داخل کابین هدایت کند. در این وضعیت فن بخاری به حرکت در آمده و گرمای حاصل از جریان داشتن آب گرم موتور در رادیاتور را از طریق کانال­‌های انتقال هوا به داخل کابین منتقل می کند.

ضمنا بایستی بدانید که فن بخاری فقط برای انتقال گرمای بخاری نیست بلکه با چرخاندن یک اهرم حالت بخاری را به حالت کولر در خواهید آورد. این اهرم به یک دمپر یا دریچه متصل است که دریچه را از روی کانال بخاری جدا کرده و بر روی دریچه کولر قرار می­‌دهد تا زمانی که دریچه روی کانال کولر قرار گرفته فن هوا را از شبکه­‌های رادیاتور عبور داده و هوای گرم را به کابین انتقال می­‌دهد. زمانی که دریچه از روی کانال کولر انتقال داده و از میان شبکه­‌های اپراتور عبور داده و هوای سرد را به داخل کابین انتقال می‌­دهد.

همانطور که دیدید سیستم کار بخاری خودرو، پیچیده نیست. این بخش مهم از خودرو نیز مانند سایر قسمت‌های خودرو، دارای قطعات و موارد فنی است که شناختن آن‌ها، می‌تواند به عملکرد بهینه و طول عمر بخاری خودرو کمک کند.

چگونه بفهمیم بخاری خودرو درست کار می کند؟

سیستم بخاری ساده تر و کم هزینه تر از کولر می باشد، از آنجایی که موتور خودرو گرمای زیادی تولید می کند می توان از این گرمای تولیدی برای گرم کردن داخل اتاق خودرو استفاده کرد، یعنی باید توسط قطعاتی گرمای ایجاد شده داخل موتور را به داخل اتاق خودرو رسانید. که در ابتدای مقاله این عملکرد توضیح داده شد.

اصلی ترین و شایع ترین خرابی های بخاری خودرو را کمبود گرمای تولید شده توسط آن است؛ گرفتگی یا خراب شدن رادیاتور بخاری می تواند علت این اتفاق باشد. در صورتی که رادیاتور عملکرد مناسبی نداشته باشد انتقال حرارت به درستی انجام نمی شود و بخاری خودرو به خوبی فضا را گرم نمی کند.

یکی دیگر از دلایل این اتفاق می تواند گرفتگی لوله رابط بین رادیاتور و بخاری باشد که باعث می شود آب داغ موتور به درستی وارد رادیاتور نشود و عمل گرمایش به خوبی انجام نشود.

اگر فن بخاری خودرو خراب باشد رادیاتور بدرستی عمل نمی کند و تبادل حرارتی به خوبی انجام نمی شود.

خراب بودن ترموستات نیز باعث می شود بخاری خودرو خوب کار نکند نقش ترموستات تغییر مسیر آب و استفاده از گرمای آن است.

بوی نامطبوع بعد از روشن کردن بخاری خودرو به این دلیل است که پوسته فن درز بندی مناسبی ندارد و هوای اطراف آن وارد کابین شده و بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند. بنابراین واشرها و درز ‌ها را مورد بررسی قرار دهید .

گاهی اشکال در دریچه های هوا، مانع از هدایت گرما به داخل کابین می شود. دریچه ها چه مکانیکی و چه از انواع جدید باشد لازم است مورد بازبینی قرار بگیرند .

یکی از مهمترین کاربردهای بخاری، حذف بخارات آب روی شیشه ماشین می باشد.

اگر شیشه خودرو کاملا گرم شود، اصلا بخاری بر روی شیشه نمی نشیند، برای گرم کردن شیشه جلو از دریچه های مخصوصی در زیر شیشه جلو استفاده می شود.

برای حذف بخارات از شیشه جانبی معمولا روی داشبورد دریچه هایی برای هدایت باد گرم بخاری به سمت شیشه های جانبی در نظر گرفته شده است.

ولی برای حذف بخارات از شیشه عقب و آینه های بغل با توجه به دور بودن آنها از دریچه های سیستم تهویه، آنها را با المنت حرارتی گرم می کنند، راننده می تواند با فشردن دکمه ای جریان برق را در المنت های شیشه عقب ایجاد کند تا با گرم شدن شیشه، بخارات آب از روی شیشه پاک شود.

برای حذف این بخارات می توانید کلید A/C را روشن کنید دکمه‌ی AC فقط مربوط به فصول گرم و استفاده از کولر نیست، استفاده از AC منجر به تهویه‌ی هوای ورودی به خودرو می‌شود اما روشن کردن این کلید سبب روشن شدن کمپرسور تهویه هوا شده و رطوبت موجود در فضای کابین کمتر می شود .

امیدواریم از نحوه‌ کارکرد و نگهداری بخاری خودرو استفاده کرده باشید، شما می توانید با اجاره خودرو اینسه  خودرو های لوکس و بدون عیب و ایراد و مجهز را اجاره کنید.