می دانید که لاستیک ها بخش مهمی از وسیله نقلیه شما هستند و بدون آن ها نمی توانید به جایی برسید. با این حال ، تعداد بیشتری از این قطعات در وسیله نقلیه شما وجود دارد که ممکن است درباره آن ها اطلاع نداشته باشید. در مقاله لاستیک خودرو چیست می توانید اطلاعات مفیدی به دست آورید پس با ما در ادامه همراه باشید.

اجاره خودرو در اینسه

تایر خودرو چیست؟

آشنایی با لاستیک خودرو

وقتی می خواهید یک تایر جدید بخرید ، اگر می خواهید یک مسابقه دقیق داشته باشید ، باید مجموعه ای از اعداد و حروف را تهیه کنید که با کار شما سازگاری داشته باشد. با این حال ، بسیاری از مردم نمی دانند که تمام یا بخشی از مجموعه این اعداد چیست. هر بخش از این اعداد و حروف برای تایر خاص شما مهم است.

 1. کلاس تایر: حرف اول نشان می دهد که شما چه کلاس وسیله نقلیه دارید. به عنوان مثال ، “P” خودروی مسافربری را نشان می دهد در حالی که “LT” نشان می دهد که تایر یک کامیون سبک است.
 2. بخش عرض: اولین مجموعه اعداد معمولاً سه عدد است و عرض تایر را به میلی متر از میلی متر از یک ساید بای ساید به طرف دیگر اندازه گیری می کند. چیزی مثل “۱۸۵” یا “۲۴۵” خواهد گفت.
 3. نسبت ابعاد: بعد از آن، مجموعه ای از دو عدد را خواهید داشت. این عدد به ارتفاع پیاده رو لاستیک اشاره دارد. این درصدی از عدد قبلی است. به عنوان مثال ، ممکن است ۴۵ را ببینید ، که نشان می دهد ارتفاع ۴۵٪ از عرض تایر است.
 4. رتبه بندی سرعت: این یک نامه است نه یک شماره ، زیرا یک طبقه بندی را به جای یک سرعت دقیق فراهم می کند تا حداکثر سرعتی که می توانید روی تایر سفر کنید را نشان دهید Z بالاترین امتیاز است.
 5. ساخت و ساز: حرف بعدی مشخص می کند که تایر شما چه نوع است. “R” نشان می دهد که این یک تایر شعاعی است ، به این معنی که شامل چندین لایه پارچه با لایه های اضافی برای تقویت تایر در اطراف محیط است. لاستیک های شعاعی رایج ترین خودروها هستند. همچنین ممکن است یک “B” برای تسمه یا “D” برای مورب مشاهده کنید.
 6. قطر چرخ: شماره بعدی به شما می گوید تایر در چه سایز متناسب خواهد بود. شماره های مشترک شامل ۱۵ یا ۱۶ برای اتومبیل ها ، ۱۶-۱۸ برای SUV ها و ۲۰ یا بیشتر برای بسیاری از کامیون ها است. اندازه در اینچ اندازه گیری می شود.
 7. فهرست بار: این به شما می گوید چه مقدار وزن لاستیک می تواند تحمل کند. استفاده از لاستیک هایی که می توانند وزن لازم را تحمل کنند بسیار مهم است.

چرا اندازه لاستیک ها اهمیت دارند؟

قطر لاستیک شما مهم است زیرا این امر بر کشش و پایداری خودرو شما تأثیر می گذارد. به طور کلی ، یک تایر پهن تر از یک تایر باریک پایدارتر خواهد بود. لاستیک های بزرگتر نسبت به خطوطی که اندازه کوچکتر دارند در معرض آسیب بیشتری هستند. لاستیک هایی که دارای جداره کوتاه تر هستند می توانند سواری سخت تری ایجاد کنند ، در حالی که جداره های طولانی تر هنگام مسافرت راحتی شما را افزایش می دهند. برای اکثر افراد ، ترکیبی از عملکرد و راحتی است که باعث می شود آن ها اندازه خاصی از تایر را انتخاب کنند.

آشنایی با قسمت های مختلف لاستیک

آج یا لاستیک که در تایر مشاهده می کنید ، تنها بخشی از لاستیک است. بسیاری از مؤلفه های دیگر در زیر این پوشش پنهان است.

 1. مهره: مهره از کابل فولادی تشکیل شده است که از لاستیک پوشانده شده است ، تایر را در جای خود نگه می دارد و نیروی مورد نیاز برای نصب را تحویل می گیرد.
 2. بدنه: این شامل چند لایه با پارچه های مختلف است که به عنوان پلاستیک نیز شناخته می شوند. تعداد پلاستیک های یک تایر به طور مستقیم به چقدر قوی بودن تایر مربوط می شود. یک تایر اتومبیل متوسط دارای دو عدد پلاستیک است. متداول ترین پارچه ای که امروزه در وسایل نقلیه به کار می رود ، بند ناف پلی استر است و با لاستیک پوشانده شده است تا با بقیه اجزای تایر بچسبد. هنگامی که این پله ها عمود بر آج خم می شوند ، به عنوان شعاعی شناخته می شوند. لاستیک های بایاس قطر دارای شکافهایی هستند که با زاویه ای کار می کنند.
 3. کمربندها: همه لاستیک ها کمربند نیستند ، بلکه مواردی که دارای تسمه های فولادی در زیر آج هستند برای تقویت آرماتور هستند. آنها به جلوگیری از سوراخ و همچنین اطمینان از بیشترین تماس با جاده برای ایجاد ثبات بیشتر کمک می کنند.
 4. Cap plies: اینها در بعضی از وسایل نقلیه برای نگه داشتن سایر اجزای سازنده دیده می شوند که بیشتر در لاستیک های با کارایی بالا مشاهده می شوند.
 5. Sidewall: این جزء ثبات قسمت جانبی تایر را فراهم می کند و از بدن محافظت می کند تا هوا از فرار در امان نماند.
 6. Tread: لایه بیرونی لاستیک ، که از چندین نوع لاستیک طبیعی و همچنین مصنوعی ایجاد می شود. تا زمان ایجاد الگوهای صاف شروع می شود. هنگامی که اجزاء در کنار هم قرار گرفتند ، الگوی آج ایجاد می شود. عمق آج بر قابلیت تایر تأثیر می گذارد. لاستیک با الگوی عمیق تر آویز ، چسبندگی قوی تری دارد ، خصوصاً در سطوح نرم. یک الگوی آجاب کم عمق عملکرد سریعتر را فراهم می کند اما چنگال مورد نیاز برای کشش را از بین می برد. به همین دلیل است که تایرهای مسابقه در بیشتر جاده ها غیرقانونی هستند.
تایر خودرو چیست

لاستیک خودرو چیست؟

فصلی در مقابل همه فصل

لاستیک های اتومبیل ممکن است به گونه ای طراحی شده و فصلی باشند. لاستیک های فصلی بر اساس شرایط جاده ای که اغلب در آن فصل دیده می شوند توسعه می یابند. به عنوان مثال ، لاستیک های زمستانی برای برف و یخ طراحی شده اند در حالی که لاستیک های تابستانی در کف خیابان خشک بهتر هستند. لاستیک های تمام فصلی ساخته شده اند تا بتوانند انواع و اقسام شرایط را تحمل کنند.

 • لاستیک های تابستانی: این لاستیک ها اغلب با کارایی بالا به حساب می آیند ، دارای بلوک های بزرگی از آج هستند که با شیارهای گسترده سفت می شوند تا آب را بیرون بریزند. این نوع لاستیک برای هوای گرم طراحی شده است.
 • لاستیکهای زمستانی یا برفی: این لاستیک نرمتر و آجی نرم تر دارند که در دماهای پایین با الگوهای آجی که در برف گیر می کند ، بتوانند عملکرد خوبی داشته باشند. غالباً برش های نازکی به نام جرعه هایی ایجاد می شود که بلوک های آج را متلاشی می کند تا قدرت بیشتری را به دست آورد.
 • لاستیک های تمام فاز: این نوع تایرها دارای بلوک های متوسط با برخی بخش ها و یک لاستیک است که متناسب با طیف وسیعی از دما است.

چرا باد داخل لاستیک مهم است؟

یک لاستیک هوا را نگه می دارد تا شکل و استحکام لازم برای حمل وسیله نقلیه در جاده را به آن بدهد. مقدار هوای داخل تایر با مقدار فشار در هر اینچ مربع اندازه گیری می شود یا به عنوان psi تعیین می شود. این عدد از قسمتی از تایرهایی که در تماس با جاده قرار می گیرند حاصل می شود. این بخشی از تایر است که کاملاً گرد نیست.
لاستیکی که به طور صحیح باد شده باشد تقریباً گرد به نظر می رسد در حالی که یکی از آن که زیر آن فرو رفته باشد صاف تر ظاهر می شود. تعداد psi که باید در لاستیک حفظ شود همان چیزی است که برای تماس لبه در اندازه مناسب لازم است.

لاستیک خودرو

باد زیاد لاستیک خودرو

لاستیک بیش از حد باد شود در معرض خطر آسیب بیشتر است. همچنین از پایداری وسیله نقلیه هنگام مسافرت کم می کند. به عنوان مثال ، یک تایر با هوای بیش از حد تماس کافی با جاده نخواهد داشت. به خصوص در شرایط نامساعد جاده ، احتمال چرخش وجود دارد یا کنترل خود را از دست می دهد.

عملکرد لاستیک ها چگونه است؟

لاستیک باید وسیله نقلیه را در طول جاده حمل کند ، اما برای تحقق این کار به نیروی زیادی نیاز دارد که وسیله نقلیه از آن استفاده می کند. قدرت مورد نیاز از وزن وسیله نقلیه و سرعتی که طی می شود حاصل می شود. لاستیک ها اصطکاک زیادی را برای مجبور کردن حرکت به آنها نیاز دارند. این میزان اصطکاک تحت تأثیر وزن وسیله نقلیه است که ضریب اصطکاک نورد را ایجاد می کند. برای تایر متوسط ، ضریب اصطکاک نورد یا CRF 0.015 است که با وزن خودرو ضرب می شود.
در صورت نیاز به نیروی بیشتری برای حرکت وسیله نقلیه ، تایر به دلیل اصطکاک با افزایش گرمای بیشتر ، گرما ایجاد می کند. میزان گرما نیز به استحکام سطح بستگی دارد. آسفالت گرمای بیشتری را روی تایر ایجاد می کند در حالی که سطوح نرم مانند شن باعث ایجاد گرمای کمتری می شوند. از طرف دیگر ، CRF در سطوح نرم افزایش می یابد زیرا برای حرکت لاستیک ها قدرت بیشتری لازم است.

مشکلات لاستیک ها

لاستیک ها باید حفظ و مراقبت شوند تا عمر و ساییدگی آن ها افزایش یابد. لاستیک هایی که بیش از حد پر از باد هستند در حالی که باد زیر آنها بیشتر است در مرکز آج جمع می شوند باعث می شود آنها در خارج از تایر پوشیده شوند. هنگامی که لاستیک هم تراز نیست ، آنها به طور ناموزون حرکت می کنند، به خصوص در امتداد داخل یا خارج. در هنگام فرار از اشیاء تیز ، مناطقی که پوشیده می شوند نسبت به چیدن اشیاء تیز یا سوراخ در آنها حساس تر هستند.
لاستیک هایی که بسیار فرسوده هستند ممکن است در هنگام صاف بودن قادر به تعمیر نباشند. مقدار مشخصی از آج برای انجام تعمیر لازم است. مشکل دیگر هنگام شکستن کمربند فولادی در یک تایر کمربندی است. دیگر قابل تعمیر نیست و باید تویض شود.
لاستیک ها با توجه به مدت زمان استفاده آن ها ، دارای ضمانت های مختلفی هستند. آنها می توانند از ۲۰،۰۰۰ مایل تا ۱۰۰،۰۰۰ مایل فاصله داشته باشند. در صورت نگهداری مناسب تایر بین ۴۰۰۰۰ تا ۶۰،۰۰۰ مایل دوام خواهد آورد. عمر یک تایر به طور مستقیم تحت تأثیر قرار گرفتن آن به درست باد کردن، چرخش در صورت لزوم و نوع سطحی است که اغلب روی آن رانده می شود.

امیدواریم از مقاله لاستیک خودرو چیست استفاده کرده باشید و نکات را برای خودرو ها رعایت کنید تا بتوانید عمر لاستیک خودرو خود را بالا برده و با ایمینی کامل رانندگی کرده باشید ما را در اینسه و خدمات اجاره خودرو همراهی کنید.