اگر هنگام رانندگی با خودرو خود متوجه می شوید که خودرو شتاب کافی و لازم را ندارد، فقط یکی از دو دلیل برای این اتفاق وجود دارد. یا در باک خود سوخت کافی ندارید و یا قدرت کافی ندارید.
دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است وسیله نقلیه شما شتاب را از دست بدهد برخی از این دلایل شایع عبارتند از:

 • مشکلات مکانیکی از قبیل: فشرده سازی کم ، فیلتر سوختگی مسدود شده ، فیلتر هوا کثیف ، منیفولد اگزوز مسدود شده
 • نقص سنسورهایی مانند: سنسور موقعیت میل لنگ ، سنسور MAF ، سنسور اکسیژن ، سنسور میل لنگ و تمام سنسورها نسبت به سیستم EFI.
 • نقص عملکرد محرک ها از قبیل: انژکتورهای بد ، پمپ سوخت بد ، جرقه های بد.

در ادامه می توانید ۱۱ علت کاهش شتاب خودرو را دنبال کنید و از این قبیل اتفاق ها که باعث خسارت های گران می شود جلوگیری کنید. با ما در این مقاله همراه باشید.

اجاره خودرو در اینسه

دلایل کاهش شتاب خودرو

علت کاهش شتاب خودرو چیست؟

دلایل مختلفی بین موتورهای بنزینی و دیزلی وجود دارد. در زیر ۱۱ دلیل شایع در از دست دادن ماشین یا کامیون هنگام تلاش برای شتاب ذکر شده است :

 • فشرده سازی کم (موتور گازوئیل و دیزل)

برای اینکه موتور خودرو بتواند به درستی کار کند و انرژی کافی را برای وسیله نقلیه فراهم کند ، باید در طول فرآیند احتراق فشرده سازی سیلندر به خوبی کار کند. اگر فشرده سازی کم باشد ، قدرت موتور کم خواهد بود. در نتیجه موتور خودرو به درستی کار نمی کند. تشخیص فشرده سازی کم استوانه گام بعدی به سمت یک محلول است.

 •  فیلتر مسدود شده سوخت (موتور گازوئیل و دیزل)

فیلتر سوخت در بین انژکتورهای سوخت و پمپ سوخت وسیله نقلیه شما قرار دارد. کار فیلتر سوخت این است که بنزین را برای هر ناخالصی موجود در آن نمایش دهد. به این ترتیب ، هنگامی که پمپ ، سوخت بنزین را به داخل موتور می فرستد ، آن ناخالصی ها در آنجا نخواهند بود. فیلتر سوخت به معنای واقعی کلمه سدی بین آلاینده های موجود در بنزین و موتور وسیله نقلیه شما است. اگر قرار بود فیلتر سوخت کثیفی داشته باشید یا کسی که نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد که باعث گرفتگی می شود، آن دسته از آلاینده ها راه خود را به داخل موتور می یابند و در بعضی مواقع باعث ایجاد خسارت های گران می شوند. به محض این اتفاق ، موتور سرانجام قدرت خود را از دست می دهد و عملکرد کلی وسیله نقلیه مختل می شود. تعویض فیلتر سوخت ساده ترین راه برای حل این مشکل است.

مسدود بودن فیلتر سوخت

علت کاهش شتاب خودرو

 • فیلتر هوای بد (موتور گاز و دیزل)

محفظه احتراق داخلی یک موتور وظیفه اختلاط بنزین و هوا در کنار یکدیگر را دارد تا بتواند نیرویی را که برای اجرای وسیله نقلیه شما لازم است ، تولید کند. قبل از ورود هوا به محفظه ، باید از طریق فیلتر هوا عبور کند که اشکالات ، زباله ها و انواع دیگر ناخالصی هایی را که ممکن است در آن وجود داشته باشد. اگر این ناخالصی ها وارد موتور شوند ، می توانند آسیب بزرگی وارد کنند. با این حال ، فیلترهای هوا کار خود را انجام می دهد تا از ورود این ناخالصی ها به موتور خودرو جلوگیر شود.

علائم کاهش شتاب خودرو

فیلتر هوای کثیف

هنگامی که فیلتر هوا مسدود شود ، میزان هوای موجود در محفظه احتراق داخلی را محدود می کند. این امر بر عملکرد خودرو تأثیر منفی خواهد گذاشت زیرا موتور قادر به تولید مقدار کافی انرژی برای حرکت و شتاب خودرو نیست. فیلتر هوا را تعویض کنید و بایدجنس خوب را انتخاب کنید. اگر از فیلتر هوای قابل استفاده مجدد مانند K&N برخوردار هستید ، فقط طبق دستورالعمل های سازنده آن را تمیز کنید.

 • لوله اگزوز مسدود شده (موتور گازوئیل و دیزل)

در یک سیستم اگزوز دو فیلتر وجود دارد. صدا خفه کن و مبدل کاتالیزوری. کار مبدل کاتالیزور کاهش میزان آلودگی ناشی از گازهای خروجی است.
در مورد صدا خفه کن ، کار آن صرفاً کاهش میزان نویز ایجاد شده است. اگر لوله اگزوز یا هرکدام از فیلترهای آن مسدود شده باشد ، با کاهش توان آن و کاهش سرعت رانندگی وسیله نقلیه در هنگام شتاب ، عملکرد موتور را تضعیف می کند. سیستم اگزوز مسدود شده برای هر وسیله نقلیه بد است اما در مورد وسیله نقلیه توربوشارژر حتی ممکن بدتر باشد.

 • نقص سنسور موقعیت میل لنگ (موتور گاز و دیزل)

سنسور موقعیت میل لنگ وسیله نقلیه وظیفه جمع آوری اطلاعات در مورد سرعت میل لنگ ماشین و سپس ارسال آن به ماژول کنترل الکترونیکی (ECM) را دارد. این ماژول یک رایانه است که امروزه در بیشتر اتومبیل های موجود در جاده وجود دارد. پس از ارسال اطلاعات در مورد سرعت میل لنگ به ECM ، رایانه بر اساس این اطلاعات زمان بندی هر دو روش تزریق سوخت و احتراق را مدیریت می کند. اما اگر با سنسور موقعیت میل بادامک نقص وجود داشته باشد و قادر به ارسال این اطلاعات به ECM نباشد ، عملکرد موتور بسیار تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و احتمالاً قادر به عملکرد صحیحی نخواهید بود.

 • نقص سنسور MAF (موتور گاز)

مسئولیت اصلی یک سنسور جریان هوای انبوه اندازه گیری میزان هوای وارد شده به موتور و سپس گزارش دادن این مقدار به ماژول کنترل نیرو است. از آنجا ، ماژول از این اطلاعات برای محاسبه بار موجود در موتور استفاده می کند. اگر به نوعی نقص عملکرد در سنسورها وجود داشته باشد ، از عملکرد موتور کاسته می شود.

کاهش شتاب خودرو

سنسور maf

 • نقص سنسور اکسیژن (موتور گاز و دیزل)

هنگامی که گازهای خروجی موتور خودروی شما را ترک می کند ، میزان گازهای خارج شده توسط حسگر اکسیژن اندازه گیری می شود. سپس ماژول کنترل الکترونیکی از این اطلاعات برای مشخص کردن نسبت هوا به سوخت در زمان واقعی که در موتور خودرو وجود دارد استفاده می کند. سنسور اکسیژن در داخل جریان اگزوز قرار دارد. این سیستم زمان بندی موتور و سیستم تزریق سوخت را قادر می سازد تا کار خود را به صورت کارآمد انجام دهند. سنسور اکسیژن حتی با کنترل انتشار نیز پشتیبانی می کند. اما اگر اختلال در عملکرد سنسور اکسیژن رخ می داد ، نمی توان اطلاعات دقیقی از نسبت هوا به سوخت را به ماژول کنترل الکترونیکی ارسال کرد. این امر باعث می شود موتور شروع به کار ضعیفی کند و در نهایت تأثیر منفی بر محیط بگذارد.

 • انژکتورهای سوخت بد (موتور ریلی مشترک گاز و دیزل)

سوخت انژکتورها یک جزء مهم مدیریتی موتور خودرو است. آنها در سیستم سوخت یک وسیله نقلیه قرار دارند و کار اصلی آنها پاشش سوخت در داخل موتور است. کامپیوتر موتور همان چیزی است که انژکتور سوخت و فواصل زمانی خاص و الگوهای کنترل شده در انژکتور را کنترل می کند. از این طریق موتور می تواند در شرایط مختلف رانندگی بهترین عملکرد را داشته باشد. خواهید فهمید که اکثر وسایل نقلیه این جاده این روزها دارای انژکتور سوخت در آنها هستند. اگر یک انژکتور سوخت به نوعی آسیب دیده یا دچار نقص شود ، موتور قادر به تولید مقدار کافی از انرژی برای اجرای وسیله نقلیه نیست. شما می توانید از همه مشکلات عملکرد موتور پیش بینی کنید زیرا انژکتور سوخت قسمت مهمی از سیستم سوخت است.

 • پمپ سوخت ضعیف یا ضعیف (موتور گاز)

مسئولیت پمپ سوخت این است که سوخت را از مخزن بنزین گرفته و آن را به موتور وسیله نقلیه منتقل می کند. نه تنها این ، پمپ سوخت اطمینان می دهد که سوخت با فشار مناسب تحویل داده می شود تا بتواند پاسخگوی خواسته های موتور برای حداکثر عملکرد باشد. اگر چیزی در کارکرد پمپ بنزین دچار نقص شود یا خطای آن را برطرف کند ، مشکلات شتاب در خودرو وجود دارد و در نهایت عملکرد موتور در معرض خطر قرار می گیرد.

 • شاخه های بد جرقه (موتور گاز)

شاخه های جرقه جزء اجزای مهم موتور احتراق داخلی خودرو است. پس از اینکه سیم پیچ احتراق سیگنال الکتریکی را به شاخه های جرقه می فرستد ، آنها آن سیگنال را به محفظه احتراق منتقل می کنند تا در اثر جرقه الکتریکی مخلوط هوا و سوخت آن احتراق شود. اگر شاخه های جرقه شکست بخورند ، عملکرد موتور کاهش می یابد و در نهایت با هم خراب می شود.

 • سیم پیچ بد احتراق (موتور گاز)

سیم پیچ احتراق سیستم به عنوان یک عنصر مدیریت موتور الکترونیکی عمل می کنند و وظیفه تبدیل ۱۲ ولت انرژی تولید شده توسط خودرو را به ۲۰،۰۰۰ ولت دارند. این مقدار ولتاژ برای تولید جرقه الکتریکی لازم است که می تواند مخلوط هوا و سوخت موتور را مشتعل کند. اگر سیم پیچ احتراق خراب شود ، در این صورت وسیله نقلیه قادر به شتاب گیری نیست و قدرت آن از بین می رود.

علت کاهش شتاب خودرو چیست

علت کاهش شتاب خودرو

سایر علل کاهش شتاب خودرو

 1. شارژر بد توربو
 2. شیر EGR بد
 3. شیر تحویل پمپ تزریق بد (موتور دیزل معمولی)

امیدواریم از مقاله علت کاهش شتاب خودرو استفاده کرده باشید و از این قبیل اتفاق ها که ممکن است برای خودرو پیش بیاید و خسارت های سنگینی را وارد کند جلوگیری کنید. با ما در اینسه و اجاره خودرو های لوکس همراه باشید.