علت بالا رفتن آمپر آب در خودرو و راه حل آن

داغ کردن موتور یا بالا رفتن آمپر آب اتفاقی است که هر سال با شروع فصل گرما رانندگان باعث نگرانی رانندگان می شود. علت داغ کردن موتور می تواند دلیلی بسیار ساده و یا دلایلی متعدد داشته باشد که در این مقاله به علت بالا رفتن آمپر آب در خودرو و راه حل آن می پردازیم.

اجاره خودرو در اینسه

علت بالا رفتن آمپر آب در خودرو و راه حل آن

اگر سیستم خنک کننده خودرو به درستی عمل نکند گرمای حاصل از احتراق موتور به درستی انتقال نمی یابد و باعث آسیب رسیدن به اجزای داخلی موتور می شود. برای پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب باید از سلامت کامل سیستم خنک کننده و داشتن مایع کافی در آن مطمئن شوید و هنگام رانندگی هر از چند گاهی چشمتان به آمپر دمای موتور باشد تا به محض اینکه دما اندکی از حد نرمال بالاتر رفت اقدامات لازم برای پیشگیری از جوش آوردن را انجام دهید.

دمای نرمال موتور خودرو چقدر است؟

چک کردن آمپر آب ماشین هنگام روشن و خاموش شدن فن رادیاتور محدوده دمای نرمال موتور را به شما نشان می دهد. به این منظور ابتدا کولر را خاموش کنید و از خودرو خود پیاده شوید. فن خودرو را تحت نظر بگیرید و با روشن شدن آن میزان آمپر دما را نگاه کنید. سپس به محض توقف چرخش فن ها نیز موقعیت آمپر را بررسی کنید. این محدوده، بازه نرمال دمای موتور خودرو شما را نشان می دهد.

لازم به ذکر است که در سرپایینی ها ممکن است عقربه آمپر خودرو از این محدوده کمی پایین تر بیاید و یا در سربالایی ها یا هنگام روشن شدن کولر خودرو عقربه کمی بالاتر از این بازه قرار بگیرد.

مهمترین علل بالا رفتن آمپر و داغ کردن خودرو:

 • عملکرد نادرست رادیاتور
 • اشکال در ترموستات
 • عملکرد نادرست واتر پمپ
 • فن رادیاتور
 • کم بودن خلاصی سوپاپها (سفت بودن سوپاپها)
 • مسدود بودن خروجی اگزوز
 • کثیف بودن بیش از حد بدنه موتور
 • پایین بودن سطح و کیفیت روغن موتور
 • تنظیم نبودن موتور

کارهایی که هنگام جوش آوردن ماشین نباید انجام دهید

اگر هنگام رانندگی متوجه بالا رفتن غیرعادی آمپر آب شدید، خودرو را کنار بزنید و صبر کنید تا آمپر پایین بیاید. با این حال اگر کار از کار گذشته باشد، نباید این کارها را انجام دهید:

خاموش کردن ماشین

سریعا در جای مناسب کنار بزنید و ماشین را خاموش نکنید. خاموش کردن ماشین یعنی حرکت نکردن پروانه، این‌ها یعنی بجای کمک به خنک کردن موتور، شانس خنک‌ کردن را هم از آن گرفته‌اید! چراکه موتور داغ است و باید بدون کمک رادیاتور و پروانه خنک شود. داغ بودن موتور قفل شده هم سبب می‌شود تا احتمال آسیب‌دیدگی به قطعات پیشرانه بیشتر شود. این خطر ممکن است تا حدی پیش برود که واشر سرسیلندر بسوزد، سرسیلندر و بلوک موتور بر اثر شدت گرما ترک بردارند و آسیب ببینند.

باز کردن در رادیاتور

درب رادیاتور را به هیچ وجه باز نکنید، جبران صدمه‌ی مالی مقدور است اما خسارت جانی چطور؟ وقتی که آب داغ است، تحت فشار زیاد و دمای بالا می‌جوشد و قطرات آن در صورت باز شدن کوچک‌ترین فضا به بیرون پرتاب می‌شود. برای همین است که اگر درب رادیاتور را باز کنید، به احتمال قوی بخار و آب بسیار داغی است که به بیرون پرتاب می‌شوند و خطر سوختگی و خسارت‌های جانی را به دنبال دارند. وقتی که چراغ پشت آمپر از بالا بودن دمای آب خبر می‌دهد، بهتر است فکر ریختن آب در داخل محفظه‌ی رادیاتور را فراموش کنید، چون همیشه جان مهم‌تر از مال است!

آب ریختن روی موتور

سومین کاری که نباید انجام دهید، آب ریختن روی موتور است. ریختن آب روی موتور باعث می‌شود تا  از داخل و بیرون موتور اختلاف دمایی به وجود بیاید و از نظر فیزیکی، شانس ترک خوردن موتور هم بیشتر شود. شاید ریختن آب روی موتور در نگاه اول مفید به نظر برسد و به کاهش دمای آن کمک کند، اما در عوض صدمه‌ و خسارت‌های جدی‌تری را به دنبال دارد.

کارهایی که هنگام جوش آوردن ماشین باید انجام دهید

نخستین قدم توقف خودرو و باز کردن در کاپوت است . اما از باز کردن درب رادیاتور جدا خودداری نمایید. به دلیل دمای زیاد، اگر درب رادیاتور را باز کنید، آب و بخار داغ به شما آسیب جدی خواهد رساند. همان طور که خودرو روشن است و فن در حال فعالیت است، کمی آب روی قسمت جلوی رادیاتور بریزید تا خنک شود. دقت کنید آب روی قطعات داخلی رادیاتور مانند فن و قطعات موتور نریزد زیرا ممکن است خطر و آسیب‌های دیگر در پی داشته باشد.

بررسی کنید که آیا فن رادیاتور کار می‌کند یا خیر. اگر فن رادیاتور کار نمی‌کند، بررسی کنید که تسمه یا اتصالات برقی فن در محل خود قرار دارند یا نه. در قدم بعدی سعی کنید با روشن کردن کولر خودرو، دستور افزایش سرعت فن را ارسال نمایید. اگر این کار نیز نتیجه نداد، با ریختن آب روی رادیاتور سعی کنید دمای آن را کاهش دهید. اگر نمی‌توانید دمای موتور را کمتر کنید، آن را خاموش کنید تا از بالاتر رفتن دما جلوگیری شود.

اگر فن خودرو با تسمه کار می‌کند، در حالت درجا دور موتور را افزایش دهید تا سرعت گردش فن نیز بیشتر شود و موتور خودرو را خنک کند.

اگر فن خودرو به درستی کار می‌کند ولی دما همچنان کاهش پیدا نمی‌کند، ممکن است آب رادیاتور کم شده باشد، در این حالت موتور را خاموش کنید و هر چند ثانیه یک بار استارت بزنید تا از آسیب قطعات داخلی موتور جلوگیری شود. پس از آنکه دمای موتور کمتر شد، درب رادیاتور را با احتیاط زیاد باز کنید و مقدار آب آن را کنترل نمایید. برای پر کردن رادیاتور از آب رادیاتور و ضدیخ با ترکیب مناسب استفاده کنید. تا حد امکان با آب شهری رادیاتور را پر نکنید.

اگر فن به درستی کار می‌کند و آب آن هم کافیست ممکن است یکی از حالت مقابل رخ داده باشد:

 • وجود هوا در سیستم
 • قفل کردن ترموستات و عملکرد نادرست آن
 • مسدود شدن جریان آب در رادیاتور یا عملکرد نادرست واترپمپ

در موارد بالا لازم است تا به مکانیک مراجعه کنید تا موارد فوق را بررسی و مشکل را برطرف نماید.
همچنین لازم است بررسی کنید که آیا جسم خارجی مانع گردش هوا از میان پره‌های رادیاتور نشده باشد.

پیش‌گیری از آسیب‌های احتمالی در اثر دمای آب رادیاتور

سعی کنید پیش از آنکه با مشکلات مواجه شوید و به دنبال برطرف کردن آن‌ها باشید، با پیش‌گیری و نگهداری صحیح از خودرو، هزینه‌های خود را کاهش دهید و عمر مفید خودروی خود را به حداکثر برسانید.

رسیدگی مرتب به رادیاتور و بررسی کامل اجزای آن و اطمینان از عدم هر گونه نشتی در سیستم، تعویض به موقع مایع سیستم خنک کننده (طبق دفترچه راهنمای خودرو – معمولا هر ۲ سال یکبار)، چک کردن و تعویض دوره‌ای آب رادیاتور به صورت هفتگی، چک کردن وضعیت فن ها، اطمینان از پر بودن گاز کولر هنگام استفاده از آن (در صورت کمبود گاز در مدار کولر، فرمان روشن شدن فن‌ها در حالت تند صادر نمی‌شود)، بررسی وضعیت در رادیاتور و تعویض آن در صورت نیاز، هواگیری صحیح و اصولی و تمیز کردن پره‌های رادیاتور و سیستم خنک کننده (سیخ زدن رادیاتور) سالی یکبار از مهمترین اقداماتی است که می‌توان انجام داد تا از بالارفتن دمای آب موتور پیشگیری شود.

امیدواریم از مقاله علت بالا رفتن آمپر آب در خودرو و راه حل آن استفاده کرده باشید، با اینسه می توانید به اجاره خودرو با شرایط ویژه بپردازید و خودرو های لوکس و بدون عیب و ایراد را اجاره کنید.

با اینسه زندگی لوکس داشته باشید.