تسمه تایم و زمان تعویض آن

تسمه تایم یا تسمه تایمینگ مهمترین تسمه در موتور است. این نوع تسمه دندانه دار است که میل لنگ موتور را کنترل می کند. تسمه تایم شما که به عنوان تسمه بادامک نیز شناخته می شود ، بخش اساسی ماشین شماست. تسمه تایم در اتومبیل از لاستیک سخت با شیارها یا دندان هایی که در امتداد لبه داخلی قرار دارند ساخته شده است. تسمه با چرخاندن میل لنگ با سرعت مناسب ، باز و بسته شدن دریچه های موتور را کنترل می کند.
عکس زیر را ببینید که تسمه تایم نامیده می شود زیرا دقیقاً حرکت رو به بالا و پایین پیستون ها را با باز کردن دریچه ها “باز” می کند. تعویض تسمه تایم یکی از موارد مهم با قیمت بالا است که بسیاری از رانندگان مجبورند با آن مقابله کنند.

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم چیست و زمان تعویض آن

چرا یک تسمه تایم نیاز به تعویض دارد؟ چرا که با گذشت زمان ، از بین می رود. اگر تسمه تایم خراب شود ، موتور متوقف می شود و به تعمیرات اساسی نیاز دارد. هزینه تعمیر بستگی به خسارت وارد شده دارد. اگر تعمیر وسیله نقلیه با موتور درگیر شود، تعمیر ممکن است گران باشد.
دلیل دیگر برای تعویض تسمه تایم این است که با گذشت زمان ، تسمه تایم کشیده می شود. علائم تسمه تایم کشیده شده شامل کمبود نیرو و آهسته بودن است. در برخی از خودرو ها ، تسمه تایم کشیده نیز می تواند صدایی بد و خسته کننده از ناحیه تسمه تایم خودرو ایجاد کند. هنگامی که تسمه تایم علائم سایش و پارگی را نشان می دهد ، از کار همگام سازی همه قسمت های موتور خودرو شما جلوگیری می کند. این می تواند به موتور شما آسیب جدی برساند. علائم اولیه می تواند کندی در حال کار و چراغ های هشدار دهنده موتور باشد. در ادامه می توانید زمان تعویض تسمه تایم را بخوانید.

اجاره خودرو در اینسه

تسمه تایم خراب

چه موقع نیاز به تعویض تسمه تایم است؟

در اکثر خودرو ها ، زمان تعویض تسمه تایم بین ۶۰،۰۰۰ تا ۱۰۶،۰۰۰ مایل متغیر است. در برخی از خودرو های مدرن فواصل حتی طولانی تر است. توصیه می کنیم تسمه تایم خود را هر چهار سال تعویض کنید. با این حال ، شما ممکن است متوجه برخی از علائم کمربند زمان فرسوده شوید.
ابتدا باید بدانید که موتور شما چه موتوری است؟ یک راه این است که شماره VIN ماشین خود را رمزگشایی کنید. به عنوان مثال ، AutoZone یک رمزگذار VIN را ارائه می دهد که اندازه موتور را به شما می گوید. راه دیگر بررسی برچسب انتشار خودرو است که به طور معمول در زیر کاپوت قرار دارد. پس از دانستن اندازه موتور ، می توانید فاصله تعویض تسمه تایم را در برنامه نگهداری پیدا کنید و در بخش تعمیر و نگهداری دفترچه مالک و یا در یک بروشور جداگانه ارسال شده است.
در اینجا نکات اصلی وجود دارد که زمان تغییر تسمه تایم را نشان می دهد :

  • موتور شما نمی چرخد اگر تسمه تایم شما خراب شده است ، موتور شما قادر به چرخش نخواهد بود ، اگرچه ممکن است هنگام چرخاندن کلید صدای موتور استارت را درگیر کنید.
  • موتور شما خراب است اگر تسمه شما فرسوده است ، می تواند باعث لغزش شود و باعث شود سیلندرهای موتور از همگام باز یا بسته شوند. صدای سرسختی از موتور خواهید شنید و احتمالاً حرکت تند و تیز را احساس می کنید.
  • به عنوان بخشی از یک سرویس معمول ، معمولاً برای هرگونه نشت روغن یا آلودگی تسمه تایم ، یک بررسی بصری انجام می شود. این می تواند به خرابی اولیه تسمه کمک کند.
  • نشت روغن، موتور شما تمایل دارد که مقداری روغن از روی پوشش تسمه تایم نشت کند ، این طبیعی است اما با گذشت زمان روغن اضافی می تواند به طور زودرس تسمه تایم را از بین ببرد.
تسمه تایم خراب

زمان تعویض تسمه تایم

آیا یک تسمه تایم می تواند از فاصله زمانی توصیه شده گذشته باشد؟

بله ، در بعضی موارد با تعدادی از خودرو ها ، که مسافت گفته شده را پیموده اند مواجه شدیم که هیچگاه تغییر نکرده اند. از طرف دیگر موارد بسیاری وجود دارد که تسمه تایم از زمان تعیین شده زود تر خراب می شود. چگونه می توان فهمید که تسمه تایم از نظر ظاهر مطلوب است یا باید در اسرع وقت تعویض شود؟ آیا می توان از شرایط تسمه تایم بازرسی کرد؟ بله تسمه تایم توسط روکش پلاستیکی یا فلزی پوشانده شده است. مکانیک شما می تواند یکی از پوشش ها را برداشته و از نظر ظاهری وضعیت تسمه تایم را بررسی کند. به عنوان مثال ، این تسمه تایمس که در عکس می بینید متعلق به Acura TL با ۵۲،۰۰۰ مایل است. که تسمه تایم این خودرو هنوز در وضعیت مطلوبی قرار دارد. مالک می خواست قبل از یک سفر طولانی وضعیت تسمه تایم را بررسی کند. به گفته این مکانیک ، این تسمه از لحاظ ظاهر مطلوب است و می تواند برای مدتی طولانی کار کند.

چه اتفاقی می افتد اگر تسمه تایم خراب شود؟

در بهترین حالت ، هنگامی که یک تسمه تایم خراب می شود ، موتور شما به راحتی کار می کند. دیگر ارتباطی بین میل بادامک و میل لنگ وجود ندارد. این چیزی است که در یک موتور بدون دخالت رخ می دهد. تأثیر کلی تسمه تایم شکسته به نوع موتور نصب شده در وسیله نقلیه شما بستگی دارد. موتورها یا تداخل دارند یا عدم مداخله هستند.

موتورهای مداخله کمی فشرده سازی بیشتری به دست می آورند و قدرت کمی را تأمین می کنند. به همین دلیل ممکن است موتورهای کوچکتر از نوع تداخل باشند. در این پیکربندی ، سوپاپ ها کمی بیشتر از موتور غیر تداخل وارد سیلندر می شوند. این همچنین بدان معنی است که اگر سیستم به درستی تنظیم نشده باشد ، در هنگام حرکت پیستون به طور کامل به سمت بالا ، ممکن است دریچه خارج نشود. هنگامی که یک تسمه تایم در یک موتور تداخل شکسته می شود ، ممکن است یک یا چند دریچه در حالت باز گیر کند. پیستون ها به زور به سمت بالا حرکت می کنند و به داخل دریچه های باز فرو می روند. در بهترین حالت موتور شما دارای دریچه های شکسته و پیستون های آسیب دیده خواهد بود. در بدترین حالت ، سوپاپ ها و میله ها می توانند از طریق پوشش موتور حرکت کنند. اکنون موتور خراب است.

تسمه تایم سالم

زمان تعویض تسمه تایم

برای تعیین نوع موتور نصب شده یک بررسی در ساخت و مدل خود انجام دهید. با این حال ، فقط به دلیل داشتن موتور بدون تداخل ، به شما امکان نمی دهد تسمه ایم را نادیده بگیرید. در صورت خراب شدن تسمه ، باز هم با تعمیرات گران قیمت روبرو خواهید شد. با توجه به سؤالاتی در مورد چگونگی بررسی تسمه تایم دارید، این کار برای یک تعمیرگاه واجد شرایط می باشد. در اکثر برنامه های کاربردی ، تسمه تایم در زیر یک پوشش محافظت می شود که حذف آن برای تازه کار آسان نیست. دسترسی به تسمه نیاز به از بین بردن بسیاری از قطعات موتور دارد. اگر تسمه تایمینگ علائم ترک یا دندان های فرسوده را نشان می دهد ، باید واقعاً فوراً تعویض شود.
اگر شروع به کشش کرد یا در روغن پوشانده شد ، توصیه می شود تسمه جدیدی تهیه شود. اگر شما یک ماشین دست دوم یا استفاده شده را خریداری کرده اید و هیچ اطلاعاتی از جدیدترین تغییر تسمه ندارید ، برای بازرسی تسمه باید اقدامات لازم را انجام دهید.

آیا زمان تعویض تسمه تایم یک کار دشوار است؟

اگر ابزار و مهارت دارید ، کار چندان سختی نیست. در یک موتور ۴ سیلندر کوچک ، به عنوان مثال ، در تویوتا تراچل ، می توان طی دو ساعت انجام داد. قسمت سخت معمولاً حذف بالانس هارمونیک (قرقره اصلی موتور) است زیرا پیچ نگه داشتن آن بسیار محکم است و گاهی اوقات برای بیرون کشیدن قرقره نیاز به کشش مخصوص دارید. کار دشوار دیگر ، تنظیم زمان مناسب و تنظیم تسمه هنگام نصب تسمه تایم جدید است. برای این کار شما به دفترچه راهنمای کارخانه نیاز دارید.

قیمت تسمه تایم و راه های صرفه جویی :

اگر یک برنامه نگهداری مناسب دارید ، می توانید از پارگی اضافی که منجر به این علائم هشدار دهنده می شود ، جلوگیری کنید. خواه یک ماشین با نام تجاری جدید داشته باشید یا یک مدل دست دوم ، باید فاصله پیشنهادی را برای تغییر کمربند خود تهیه کنید و در تقویم یا دفترچه راهنما اتومبیل خود یادداشت کنید. چک های منظم در طولانی مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. زمان تعویض های شما بستگی به سن تسمه تایم فعلی شما ، مسافت طی شده و مدل ماشین شما دارد. بسته به موقعیت مکانی شما ممکن است قیمت ها نیز متفاوت باشد.

امیداواریم از مقاله زمان تعویض تسمه تایم استفاده کرده باشید می توانید با مطالعه کامل در زمان مناسب به تعویض این قطعه مهم بپردازید تا از هزینه های اضافی و پیش آمده جلوگیری کنید. با ما در اینسه همراه باشید.