با بالا رفتن قیمت سوخت در جهان و همچنین گرانی بنزین در ایران، روش های ساده کاهش مصرف سوخت در خودرو، می تواند اقتصاد خانوار را بهتر مدیریت کند و تا حد زیادی در کاهش مخارج زندگی موثر باشد. همین امر باعث شده شرکت های خودرو سازی در دنیا به سمت ساخت خودروهای هیبریدی و الکتریکی روی بیاورند اما تحقیقات نشان می دهد که تکنیک ها و ترفند های رانندگی می تواند تا ۳۰ درصد مصرف سوخت خودرو را کاهش دهد.

اجاره خودرو در اینسه

کاهش مصرف سوخت خودرو

در این مقاله شما را با چند راهکار ساده برای صرفه جویی در مصرف سوخت و آلودگی کمتر محیط زیست آشنا می کنیم.

 • بررسی درب باک بنزین : خیلی از خودروهایی که در خیابان ها در حال تردد هستند درب باک معیوب دارند که باعث خارج شدن بخار مضر بنزین و آلودگی هوا و در نهایت افزایش میزان سوخت خودرو می شود این مشکل معمولا با هزینه کمی برطرف می شود و یکی از علائم آن روشن شدن چراغ چک موتور می باشد. همچنین باک خودرو را زیادی پر نکنید چون ممکن است سرریز شود یا در سربالایی‌ها بنزین چکه کند.
 • سبک کردن خودرو: وسایل غیر ضروری را از خودرو خود خارج کنید بار اضافه باعث استهلاک خودرو و افزایش مصرف سوخت می شود. حمل هر ۴۵ کیلوگرم بار اضافی مصرف انرژی خودرو را به اندازه ۱ تا ۲ درصد بالا می برد.
 • باد چرخ ها را تنظیم کنید : فشار باد تایرهای حدود ۲۵ درصد از کل خودروهای در حال تردد به درستی تنظیم نیست که هم در مصرف سوخت خودرو تاثیر منفی دارد و هم باعث فرسایش زود هنگام آج تایر می شود.
 • با دنده سبک حرکت کنید: در جاده با پیش بینی حرکت ترافیک، نرم و یکنواخت برانید و تا جایی که امکان دارد کمتر از ترمز استفاده کنید. شتابگیری و ترمزگیری شدید سوخت را هدر می دهد زیرا موتور برای جبران سرعت از دست رفته باید سوخت اضافی مصرف کند و یادتان باشد هر چه سرعت بیشتر باشد مصرف سوخت هم بیشتر است.
 • کیفیت بنزین مصرفی: استفاده از بنزین سوپر به دلیل داشتن اکتان بالاتر علاوه بر اینکه ضرر کمتری به موتور می رساند موجب بهبود عملکرد در خودرو و در نتیجه کاهش مصرف سوخت می شود.
 • تنظیم موتور خودرو : کاهش مصرف سوخت، با تنظیم به موقع موتورمی توان بیش از ۵۰ درصد گازهای آلاینده خروجی از اگزوز را کاهش داده و در حدود ۱۵ درصد در مصرف سوخت صرفه جویی کنیم.
 • خاموش کردن خودرو در توقف طولانی : هنگام توقف های طولانی (بیشتر از دو دقیقه) خودرو را خاموش کنید با این کار هم از آلودگی هوا هم از هدر رفتن سوخت جلوگیری کنید.
 • فرمان خودرو را ثابت نگه دارید: هر چقدر لاین عوض کنید و در عرض خیابان حرکت کنید، خودروی شما مسافت بیشتری می‌پیماید و بنزین بیشتری هم می‌سوزاند.
 • تعویض به موقع فیلتر هوا: استفاده از فیلتر هوای استاندارد و تعویض به موقع آن تاثیر قابل توجهی در افزایش توان موتور کاهش مصرف سوخت و جلوگیری از نشت گازهای آلاینده خروجی از اگزوز دارد.
 • پارکینگ سر پوشیده : در زمستان سعی کنید خودرو خود را در پارکینگ های سرپوشیده پارک کنید چرا که زمان کمتری صرف گرم کردن خودرو می شود و بنزین کمتری سوزانده می شود.
 • کمتر از کولر استفاده کنید: اگر تابستان است و مجبورید در گرمای هوا کولر روشن کنید در حد متعادل از آن استفاده کنید. بین پایین دادن شیشه ها یا استفاده از کولر در سرعتهای بالا دومی را انتخاب کنید. (البته درجه کولر کم باشد) و در سرعت های پایین شیشه ها را پایین دهید. اگر سرعتتان زیر ۶۰ کیلومتر است معمولا پایین دادن شیشه ها مشکلی ایجاد نمی کند.
 • در مواقع غیر ضروری از خودرو استفاده نکنید: برای مسافت های کوتاه به جای اینکه از خودرو شخصی استفاده کنید پیاده روی کنید یا با دوچرخه به مقصد بروید یا از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید زیرا با این کار نه تنها در هزینه سوخت صرفه جویی می شود بلکه به سلامتی خود نیز کمک کرده اید. حتی در شرایطی اجاره خودرو می تواند برایتان مقرون به صرفه تر باشد این گزینه را هم می توانید در لیست خود قرار دهید!

با اینسه زندگی لوکس را تجربه کنبد.