رانندگی و کنترل ماشین در هوای بارانی بسیار متفاوت از روزهای عادی خواهد بود.مهارت ها و نکات بسیار مهم و ریزی وجود دارد که به جلوگیری از اتفاقات و خطرات به هنگام رانندگی در هوای بارانی کمک می کند. در این مقاله به مواردی برای رانندگی بهتر در هوای بارانی و جاده لغزنده اشاره می کنیم که برای حفظ ایمنی و بیشتر در این شرایط الزامی است و شما می توانید با اطمینان بیشتر از رانندگی در هوای بارانی لذت ببرید.

اجاره خودرو در اینسه

رانندگی در هوای بارانی

نکات رانندگی در هوای بارانی

  • چک کردن برف پاک کن ها: قبل از هر چیز باید از سالم بودن برف پاک کن های جلو و عقب مطمئن شوید و سرعت برف پاک کن را بنا به شدت باران تنظیم کنید. سعی کنید هر مشکلی از قبیل ترک و یا چسبندگی در لاستیک برف پاک کن یا اتصالات آن را برطرف کنید.
  • با سرعت پایین رانندگی کنید: جاده های مرطوب بسیار خطرناک هستند و زمان واکنش خودرو هنگام بارش باران بسیار کندتر است. به همین دلیل هنگام رانندگی در هوای بارانی باید سرعت شما کمتر از حد مجاز باشد. با کاهش سرعت علاوه بر کاهش ریسک سر خوردن خودرو ، شما تایم بیشتری برای عکس العمل مناسب در هنگام مواجه با سوانح خواهید داشت. به گفته کارشناسان در هنگام بارندگیتا یک سوم سرعت خودرو را باید کاهش دهید.
  • روشن کردن چراغ ها: روشن بودن چراغ ها با کاهش دید تمام رانندگان باعث بهتر دیده شدن شما در زیر باران می شود. با روشن شدن چراغ ها دید خود شما نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت و توانایی دیگر رانندگان را برای دیدن ماشین شما در جاده افزایش می دهد.
  • تمیز کردن آینه های کناری: آینه‌های کناری را پاک کنید , اکثر راننده‌ها غفلت می‌کنند و با عجله سوار خودرو می شوند و وقتی متوجه خیس بودن آینه های بغلی خودرو می‌شوند که دیر شده است و نمی توانند اطراف خودرو را به درستی مشاهده کنند. بنابراین تسلط کافی بر روی جاده نخواهند داشت.
  • فاصله ایمنی با خودرو جلو را رعایت کنید: در شرایط جوی معمولی و استاندارد شما می بایست فاصله سه الی چهار ثانیه ای با خودروی جلوی خود داشته باشید که هنگام رانندگی در زیر بارش باران این عدد به ۵ ثانیه افزایش پیدا می کند. با این کار علاوه بر داشتن زمان کافی برای عکس العمل در جاده لغزنده از پاشیده شدن آب جاده بر روی خودروی شما هم که موجب حادثه می شود، جلوگیری می شود.
  • ناگهانی ترمز نگیرید: روش ترمز زدن به هنگام رانندگی در باران خیلی مهم است. در هنگام بارندگی از زدن ترمزهای ناگهانی به طور جدی پرهیز کنید و همچنین از ترمز های پشت سر هم و کوتاه هم بپرهیزید. به صورت کلی در بارش باران به جای ترمز زدن سعی کنید با برداشتن پا از روی پدال گاز خودروی خود را کنترل کنید. سعی کنید به آهستگی اقدام به شتاب گیری و ترمز نمایید.
  • واکنش صحیح هنگام سر خوردن خودرو: ابتدا خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید پای خود را از روی پدال گاز بردارید. پدال ترمز را هرگز فشار ندهید. به آرامی فرمان را به سمتی که می خواهید بروید بگردانید برای جلوگیری از سر خوردن همیشه قبل از پیچ ها سرعت را کم کنید.
  • با دقت برانید: در بارندگی از کروز کنترل استفاده نکنید , هوای بارانی بیشتر از هر چیزی به توجه و دقت راننده نیاز دارد. نگاهتان به جاده باشد و با تمام حواس رانندگی کنید.
  • استفاده از لاستیک مناسب: برخی لاستیک ها با گذشت زمان طولانی از تاریخ تولیدشان، خشک تر شده و چسبندگیشان مخصوصا در زمانی که جاده لغزنده است کاهش می یابد، بنابراین همواره حواستان به تاریخ تولید لاستیک خودرو باشد. و حتما از تایرهای ۴ فصل استفاده کنید. اگر آج لاستیک شما کم باشد، آب روی جاده به راحتی کنار نمی رود و باعث کاهش چسبندگی لاستیک به سطح زمین می شود. کم یا زیاد بودن فشار هوا لاستیک نیز تاثیر مهمی در چسبندگی لاستیک و توانایی های آن در شرایط بارانی دارد.

در روزهای بارانی اگر عجله دارید و نمی توانید با تمرکز رانندگی کنید می توانید از گزینه اجاره خودرو با راننده در سایت اینسه استفاده کنید و بدون استرس و با اطمینان خاطر بیشتر به برنامه های خود برسید.

با اینسه زندگی لوکس را تجربه کنبد.