اعتقاد بر این است که صنعت اجاره اتومبیل در ایالات متحده از سال ۱۹۱۶ آغاز شد ، هنگامی که یک مرد نبراسکا به نام جو ساندرز تصمیم گرفت وام فورد مدل T خود را به بازرگانان محلی و بازدید کننده ها قرض دهد. این کارآفرین باهوش یک متر مسافت پیموده شده را به چرخ جلوی سمت چپ خودرو وصل کرد و برای اجتناب از پوسیدگی و پارگی بر روی فورد محبوب خود ، در مجموع ۱۰ سنت مایل را اجاره می دهد. طولی نکشید که ساندرز متوجه شود که به یک ایده پردرآمد تجاری روی آورده است. تا سال ۱۹۲۵ ، شرکت مستقل کرایه اتومبیل ساندرز در ۲۱ ایالت مشغول به کار شد. ساندرز همچنین متنوع سازی وسایل نقلیه خود را در این مرحله آغاز کرد ، تبلیغات قدیمی کرایسلر از دهه ۱۹۲۰ که ناوگان ساندرز نزدیک به یک میلیون دلار وسایل نقلیه کرایسلر داشت. در ادامه می توانید تاریخچه اجاره خودرو را دقیق تر دنبال کنید با ما همراه باشید.

اجاره خودرو در اینسه

تاریخچه اجاره اتومبیل

کرایه اتومبیل ، اجاره اتومبیل یا آژانس کرایه اتومبیل شرکتی است که برای مدت زمان کوتاهی اتومبیل اجاره می کند ، عموماً از چند ساعت تا چند هفته متغیر است. این غالباً با شعب محلی متعددی (که به کاربر امکان می دهد وسیله نقلیه را به مکان دیگری برگرداند) سازمان یافته است و در درجه اول در نزدیکی فرودگاه ها یا مناطق شهری شلوغ تاسیس شده است و توسط یک وب سایت که اجازه رزرو آنلاین را دارد ، تکمیل می شود. آژانس های کرایه اتومبیل در درجه اول به افرادی که نیاز به وسیله نقلیه موقت دارند ، خدمت می کنند. به عنوان مثال ، افرادی که اتومبیل ندارند ، مسافرانی که خارج از شهر هستند یا صاحبان وسایل نقلیه آسیب دیده یا تخریب شده که منتظر تعمیر یا جبران بیمه هستند. آژانس های کرایه ماشین همچنین ممکن است با اجاره وانت یا کامیون ، نیازهای صنعت های دیگر را برطرف کنند و در برخی بازارها ممکن است انواع دیگر وسایل نقلیه مانند موتور سیکلت یا اسکوتر نیز ارائه شود.

در کنار اجاره ماشین ، آژانس های کرایه اتومبیل به طور معمول خدمات اضافی مانند بیمه ، سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) ، سیستم های سرگرمی ، تلفن های همراه ، WiFi قابل حمل و صندلی های ایمنی کودک را نیز ارائه می دهند. بیشتر دفاتر اجاره خودرو طیف وسیعی از وسایل نقلیه را متناسب با انواع بودجه و نیازهای مشتری ارائه می دهند و برخی علاوه بر آن وسایل نقلیه تخصصی را نیز متناسب با محل استقرار آن از قبیل مبدل ها ، مدل های پرستیژ ، خودروهای هیبریدی برقی یا SUV و وانت مسافربری ارائه می دهند. در فرودگاه های بزرگ یا شهرهای بزرگتر ، برخی آژانس های کرایه اتومبیل مستقل وسایل نقلیه با سطح بالا را برای اجاره ارائه می دهند. برخی از شرکت های تخصصی خودروهای قدیمی را با کاهش قیمت اجاره می دهند.

نگاه دقیق تر به تاریخچه اجاره خودرو

با کمال تعجب (یا شاید نه؟) کرایه ماشین بیش از یک قرن است که وجود دارد! به محض معرفی اتومبیل به مردم ، کارآفرینان باهوش تقاضای فزاینده ای برای اجاره را مشخص کردند. با این حال ، قبل از اینکه کارل بنز و ویلهلم میباخ ماشین جدیدی را که ما آن را می شناسیم اختراع کنند ، مردم باز هم اسب ها و واگن ها را اجاره می کردند. حتی در روم باستان ، ارابه ها اجاره داده می شدند. آیا از ابتدای قرن بیستم تغییر بسیاری کرده است؟ بیایید نگاهی بیندازیم و ببینیم که در صنعت کرایه ماشین چه اتفاقی افتاده است …

تحولات در تاریخچه اجاره خودرو

تاریخچه اجاره خودرو

دهه ۱۹۰۰

اولین سابقه اجاره ماشین را می توان در سال ۱۹۰۴ کشف کرد ، هنگامی که یک فروشگاه دوچرخه در مینیاپولیس شروع به ارائه خودرو برای اجاره کرد. چند سال بعد ، شرکت آلمانی Sixt در سال ۱۹۱۲ تأسیس شد. اولین بار با سه اتومبیل اجاره ای شروع به کار کرد و به سرعت گسترش یافت. در سال ۱۹۱۵ ، در اوماها ، نبراسکا ، جو ساندرز لحظه ای از eureka را درک کرد و فهمید که هیچ کس در اوماها به اجاره اتومبیل پیشنهاد نمی دهد. او تنها یک فروشنده ، فرانک آرنت ، از آلمان استخدام کرد و اجاره مدل Arndt Model T را آغاز کرد. وی شرکت “Saunders Drive-It-Yourself System” خود را نامگذاری کرد و یک تبلیغ را در مقاله محلی قرار داد. سه برادر و پدر جو ساندرز مشارکت در مشاغل را آغاز کردند و تا سال ۱۹۲۷ ، سیستم ساندرز در بیش از ۸۵ شهر شعبه داشت.

در همین حال ، در شیکاگو ، والتر ل جیکوبز اجاره مدل های Ford T را به عموم مردم آغاز کرد که ناوگان اولیه آن ۱۲ اتومبیل بود. او یک تاجر بسیار خلاق و دارای علاقه شدید به تبلیغات بود که به رشد سریع شرکت کمک کرد. تا سال ۱۹۲۳ ، این شرکت ۱ میلیون دلار درآمد کسب کرد که تعداد قابل توجهی برای زمان خود بود. جیکوبز شرکت خود را به جان د هرتز فروخت و به عنوان مدیر ارشد اجرایی فعالیت خود را آغاز کرد. در مصاحبه ، جیکوبز گفت که در بیشتر موارد ، مردم اتومبیل را اجاره می کنند زیرا داشتن یک وسیله بسیار گران است. وی همچنین خاطرنشان کرد: اجاره توسط مشتریان مشاغل به سختی صورت گرفته است. گودفری دیویس انگلیس ، اولین شرکت کرایه ماشین انگلیس نیز در سال ۱۹۲۰ تاسیس شد. شرکت فرانسوی Europcar این شرکت را در سال ۱۹۸۱ خریداری کرد.

تاریخچه اجاره خودرو در دهه 50

تاریخچه کرایه ماشین در دهه ۵۰

دهه ۵۰

با پیشرفت و گسترش صنعت خودرو ، شرکت های کرایه ماشین نیز همینطور شدند. همچنین صنعت راه آهن از نزدیک با شرکت های اجاره ای همکاری کرده و فضاهایی را در ایستگاه های راه آهن اختصاص داده است. پس از جنگ ، بسیاری از افراد شروع به استخدام اتومبیل کردند زیرا درآمد یکبار مصرف بیشتر داشتند. آویس ، یک شرکت اجاره ای آمریکایی ، در سال ۱۹۵۵ ، Saunders Systems را خریداری کرد ، در حالی که هرتز توسط GMC و بعدا توسط شرکت Omnibus خریداری شد.

با افزایش چشمگیر تقاضا ، عرضه شد و برخی از بزرگترین شرکت های کرایه ای از جمله کرایه ملی اتومبیل (۱۹۴۷) و شرکت کرایه اتومبیل (۱۹۵۷) تاسیس شد.با افزایش فرصت های سفر و کاهش هزینه های سفر ، این شرکت های کرایه ای بین المللی می شوند. تعداد بیشتری از مردم صاحب یک ماشین بودند ، اما هنوز هم بسیاری ترجیح می دادند اجاره دهند. شیوه زندگی مردم تغییر کرد و معمول نیست که مردم ماه ها ماشین اجاره کنند. در بریتانیا ، آرنولد کلارک Car & Van Rental در سال ۱۹۶۳ تأسیس شد. این نخستین شرکت بریتانیایی بود که خدمات کرایه ماشین را ارئه می داد و در حال حاضر بیش از ۶۰۰۰ وسیله نقلیه دارد. نیمه دوم قرن بیستم نیز رونق در بخش مالی و دولتی را نشان داد ، به این معنی که شرکت ها شروع به کار با مشاغل های بیشتر کردند. این واقعاً به رشد و پیشرفت شرکت های اجاره ای که اکنون شرکت های غول  بین المللی هستند کمک کرد.

دهه ۲۰۰۰

امروزه شرکت ها از مدل قدیمی T حرکت کرده و ناوگان خود را با صدها مارک مختلف خودرو متنوع کرده اند و اجاره می دهند. همچنین ، اکنون شرکت های کرایه ماشین ، ون ، کامیون ، قایق و حتی هلیکوپتر وجود دارد! در قرن بیست و یکم ، شرکت های کرایه ای با افزایش تقاضا ، در سراسر جهان رشد کرده اند. با جهانی شدن ، مردم با یک نرخ بی سابقه سفر می کنند و بیشتر از هر زمان دیگری اتومبیل ، وانت و وسایل نقلیه دیگر را اجاره  می کنند. چند قرن پیش اجاره ماشین مستندات زیادی را شامل می شد ، امروزه اغلب به چیزی غیر از گواهینامه رانندگی خود احتیاج دارید. مستندات مختلفی اطمینان حاصل می کنند که همه شرکت ها وعده های خود را تحویل داده و به سطح خاصی انجام می دهند.

تاریخچه کرایه اتومبیل

تاریخچه اجاره خودرو در دهه ۲۰۰۰

شرکت اجاره خودرو اینسه هم جزو شرکت های کرایه ماشین در ایران می باشد که می توانید با مراجعه به لیست قیمت ها ، خودرو مورد نظر خود را انتخاب کنید و به کرایه ماشین بپردازید. امیدوارم از مقاله تاریخچه اجاره خودرو استفاده کرده باشید.

منبع : https://www.arnoldclarkrental.com/latest-news/275-history-of-car-rental-what-has-changed