بنزین دارای درجه بندی میباشد که به آن اکتان میگویند. درواقع اکتان مشخص کننده میزان مقاومت خودرو میباشد که هرچه این عدد بیشتر باشد میزان مقاومت بیشتر میشود. بسیاری از رانندگان و مالکان خودرو بر این باور هستند که بنزین سوپر برای عملکرد خودرو بسیار بهتر از بنزین معمولی میباشد برخی هم از طریق مقاله های اینترنتی بر این باور هستند که بنزین معمولی برای خودرو مناسب نمیباشد. اما سوال این است در دوراهی بنزین سوپر یا بنزین معمولی کدام یک بهتر است؟ برای جواب این سوال بهتر است با ما در مقاله بنزین مناسب برای خودرو همراهی کنید.

اجاره خودرو در اینسه

کدام نوع بنزین برای خودرو شما مناسب است؟

برچسب گذاری بنزین با اکتان ۸۷ بنزین معمولی میباشد و برچسب گذاری بنزین با اکتان ۹۱ یا ۹۳ بنزین سوپر میباشد. همانطور که میدانید بنزین سوپر نسبت به بنزین معمولی قیمت بالاتری دارد. در بین مردم نیز بنزین با عدد اکتان بالا تمیز تر و بهتر میسوزد و میزان مسافت بیشتری برای راننده به ارمغان می آورد اما در حقیقت عدد اکتان بالا ربطی به میزان قدرت ندارد این عدد اکتان به سوخت قبل از اشتعال که تا چه میزان میتواند فشرده باشد ربط دارد.

بنزین مناسب برای خودرو

برای اینکه نوع بنزین مناسب برای خودرو را انتخاب کنید به مواردی مانند :

• محل زندگی
• نوع موتور خودر
• دستورالعمل ها کارخانه سازنده خودرو
نیز توجه کنید.

  1. در خودرو های لوکس و مدرن برای اینکه تراکم در سیلندر بیشتر میباشد بنزین با عدد اکتالن بالان مناسب برای این خودرو ها میباشد و برعکس برای خودرو های معمولی و قدیمی چون تراکم در سیلندر کمتر میباشد بنزین معمولی جوابگو این خودرو ها است.
  2. در مرحله بعدی برای انتخاب بنزین مناسب برای خودرو خود دستورالعمل کارخانه را مطالعه کنید اگر در دستورالعمل کارخانه تاکید شده که از بنزین سوپر استفاده کنید پس باید خساست را کنار بگذارید و کمی بیشتر از بنزین معمولی برای خودرو خود هزینه کنید. اگر این کار را انجام ندهید بعد از گذشت زمان طولانی باید برای تعمیر خودرو هزینه بالایی را پرداخت کنید. اما اگر در دستورالعمل خودرو ذکر شده باشد که از بنزین معمولی استفاده کنید اصرار بر استفاده از بنزین سوپر جهت بهتر کار کردن موتور را کنار بگذارید چرا که بنزین سوپر هیچ عملکردی در بهبود موتور در پی نخواهد داشت.
  3. اگر در مناطق گرم مانند مناطق مرکزی و جنوبی ایران زندگی میکنید که بیشتر سال هوای گرم بر این شهر ها حاکم میباشد بهتر است از بنزین سوپر استفاده کنید.

بنزین های بی کیفیت و رابطه آن با آلودگی هوا

بنزین بی کیفیت و با کیفیت به میزان اکتان در بنزین های موجود در بازار بستگی دارد. درواقع به بنزین هایی که از میزان استاندارد پایین تر باشند بنزین بی کیفیت نام دارند که سوخت این بنزین ها به دلیل گاز های ناشی از سوختن خام سوزی بنزین برای هوا مناسب نمیباشد و در نتیجه باعث آلودگی هوا میشود.

امیدواریم توانسته باشیم به دور از لغات سخت و تخصصی مطلب را به شما کاربران عزیز رسانده باشیم همچنین میتوانید در سایت اینسه به اجاره خودرو های لوکس بپردازید و با مواردی که در این مقاله به شما گفتیم برای سوختگیری خودرو استفاده کنید تا بتوانید خودرو را سالم به موسسه اجاره دهنده خودرو بازگردانید.