اولین هدف باتری خودرو به منظور استارت زدن برای تهیه انرژی لازم جهت روشن کردن ماشین، روشنایی و دیگر مصارف میباشد. همانطور که میدانید باتری اتومبیل از جمله مهم ترین قطعات یک ماشین میباشد. در این مقاله میخواهیم شما را با نحوه نگهداری از باتری آشنا کنیم تا جلو بسیاری از مشکلات را سریع تر بگیریم. برای مثال اگر شما جز مشتریانی هستید که اجاره خودرو بدون راننده را انتخاب کردید باید با مهم ترین قطعه ماشین که همان باتری اتومبیل میباشد آشنا باشید تا از بوجود آمدن اتفاقات ناگوار جلوگیری کنید. پس در این مقاله به باتری اتومبیل و نکاتی که باید رعایت کنیم میپردازیم.

اجاره خودرو در اینسه

باتری خودرو ها

انواع باتری خودرو موجود در بازار

به گفته کارشناسان خودرو، باتری خودرو قلب دوم یک ماشین میباشد به همین دلیل برای افزایش طول عمر باتری باید نکاتی را رعایت کنیم و با انواع باتری خودرو موجود در بازار آشنا شوید.

باتری های موجود در بازار به دو دسته تقسیم میشوند :

 1. نوع اول (LM = low maintanace)
 2. نوع دوم (FM = free maintanace)

نوع اول از باتری هایی میباشد که به مراقبت بسیار کمی احتیاج دارد اما نباید رها شوند و حتما باید از آن ها مراقبت اندک شود. به این نوع باتری غیر سیلد گفته میشود.

نوع دوم از آن دسته باتری هایی هستند که برخلاف نوع اول اصلا احتیاج به مراقبت ندارند و تا پاین طول عمر باتری برای آن ها هیچ مشکلی بوجود نمی آید. این نوع باتری های دارای طول عمر طولانی تر و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. ترمینال های موجود در این باتری دچار خوردگی کمتری میشوند و از لحاظ هزینه برای صاحب خودرو به صرفه تر میباشد. به این نوع باتری سیلد گفته میشود.

مواردی که از طول عمر باتری میکاهد :

 • به گفته کارشناسان خودرو در مناطقی که از آب و هوای گرم برخوردار میباشد از باتری نوع اول یا همان غیر سیلد استفاده میشود.
 • طول عمر باتری یک اتومبیل حدودا بین ۱۸ تا ۲۴ ماه میباشد و بعد از تمام شدن این دوره اگر باتری سالم باشد به ریسک صاحب خودرو برمیگردد.
 • رسوب های موجود در باتری خودرو مواردی مانند لرزش های زیاد، دشارژ عمیق و گرما از عمر باتری میکاهد که باید این موارد را رعایت کنید تا به طول عمر باتری اتومبیل بیافزایید.
 • از دیگر موارد که باعث خرابی باتری اتومبیل میشود سولفاته شدن آن میباشد. که این مورد به خودرو هایی تلقی میشود که برای مدت زمان طولانی از آن ها استفاده نشود به همین خاطر توصیه میشود که این خودرو ها را باید هر از چند گاهی برای چند دقیقه روشن کرد که همچین مشکلی بوجود نیاید.
 • از دیگر مواردی که ممکن است باعث خرابی باتری اتومبیل شود هوا گرم میباشد. درواقع هوا گرم یک سم بزرگ برای باتری اتومبیل میباشد که میتواند طول عمر باتری را نصف کند. در نتیجه هزینه های زیادی روی دست صاحب خودرو میگذارد. به همین دلیل چه در هوای گرم و چه در هوای سر باید بررسی های لازم برای باتری خودرو صورت گیرد تا مطمئن شوید باتری عملکرد صحیحی را انجام میدهد.

هنگام کار با باتری باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

 • حتی المقدور در مکان های بسته و فاقد هوا به کار با باتری نپردازیم.
 • از لباس های محافظت کننده هنگام کار با باتری استفاده کنید.
 • برای محافظت از چشم ها از عینک های محافظت کننده استفاده کنید.
 • هنگام کار با باتری در دستانتان جواهرات نداشته باشید، چرا که یک رسانا محسوب میشود و باعث اتفاقات ناگوار میشود.

امیدواریم از این مقاله بتوانید استفاده کامل را ببرید و نکات آن را برای افزایش طول عمر باتری خودرو رعایت کنید. در سایت اینسه همانطور که میدانید کلیه خدمات اجاره خودرو انجام میشود اگر خودرویی بدون راننده اجاره کردید حتما این نکات را رعایت کنید که دچار حوادث ناگهانی نشوید.

با اینسه زندگی لوکس را تجربه کنید