آیا شما در اروپا زندگی می کنید و بدنبال گذراندن یک تعطیلات کم هزینه و به یاد ماندنی هستید و می خواهید یک سفر هیجان انگیز را تجربه کنید؟ پس قبل از هر گونه اقدامی این مقاله را حتما بخوانید تا بیشتر با اجاره خودرو در اروپا و قوانین آن آشنا شوید.

اجاره خودرو در اینسه

اجاره خودرو در اروپا

در مرحله نخست، اجاره خودرو کاری بسیار ساده به نظر می ­رسد که شما با مراجعه مستقیم به یکی از شعبه های شرکتهای اجاره خودرو در اروپا مانند  Europcar، Flizzr، Goldcar، Hertz  و… یا وب سایت آنها اقدام به اجاره خودرو می کنید. ولی به یکباره با گزینه های متفاوتی روبه رو می‌­شوید که بدون داشتن آگاهی کافی از آنها، هزینه اجاره ماشین شما افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

  • ماشین های معمولی به جای اتومات اجاره کنید: رانندگی با ماشین های معمولی برای ما ایرانی ها امری عادیست و با توجه به هزینه کمتر این خودروها برای صرفه جویی در هزینه ها خودروهای معمولی را پیشنهاد می کنیم انتخاب نوع سوخت خودرو می‌تواند موجب کاهش هزینه مسافرت شما شود، در چنین مواردی انتخاب خودرو دیزل بسیار مقرون به صرفه می‌­باشد.ولی در کشور بریتانیا بهتر است از ماشین های اتومات استفاده کنید چرا که جهت رانندگی در انجا برعکس است و با خودرو اتومات راحتترید!
  • انتخاب گزینه سوخت خودرو: از جمله موارد که در کاهش هزینه خودرو موثر است Fuel policy و انتخاب گزینه میزان سوخت است. اقتصادی ترین حالت انتخاب گزینه Fuel to Fuel  است. در این حالت شما خودرو را با باک پر تحویل می گیرید و با باک پر تحویل می­‌دهید بدون آنکه لازم باشد هزینه اضافی پرداخت کنید. انتخاب گزینه Pre-Purchase (partial refund) ممکن است در ابتدا جذاب به نظر برسد چرا که بدون پر کردن باک، خودرو را می­توانید تحویل دهید اما باید بدانید که علاوه بر مبلغ سوخت، مبلغی به عنوان refuelling charge  جهت استفاده از این خدمات باید پرداخت کنید که این هزینه معمولا از ۱۰ تا ۲۰ یورو تغییر می کند. با انتخاب گزینه  Quarter to Quarter شما می­‌توانید خودرو با یک چهارم سوخت تحویل گرفته بدون پرداخت هزینه refuelling charge تحویل دهید اما در صورت اینکه باک خودرو شما بیشتر از میزان تحویلی سوخت داشته باشد هیچ هزینه به شما برگشت داده نمی شود.
  • خودروهای سایز کوچک انتخاب کنید: سایز خودروها در راحتی خودرو فرق چندانی ندارند اگر تعداد شما کم است خودرو سایز کوچک بگیرید و اگر به فضای بیشتری نیاز دارید توصیه می شود ون یا واگن اضافه اجاره کنید چرا که مقرون به صرفه تر است!
  • بیمه خودرو : تمامی خودروهای اجاره­ای دارای پوشش بیمه­‌ای (سرقت و تصادف) تا سقف مشخصی با توجه به شرایط و نوع خودرو هستند. علت درخواست کارت اعتباری از سوی شرکتها مسدود کردن مبلغی جهت پوشش دادن مابقی مبلغ بیمه است، که در صورت بروز خسارت تا سقف مورد نظر از کارت اعتباری شما کسر خواهد شد، البته می‌توان با خرید بیمه تکمیلی در صورت بروز حادثه از مزایای آن استفاده کرد. در صورت داشتن کارت اعتباری خرید بیمه تکمیلی اجباری نیست، اما با توجه به اینکه اکثر هموطنان عزیز از داشتن کارت اعتباری بین المللی محروم هستند، شرکتهای پشتیبان از ارائه خدمات اجاره در صورت نداشتن کارت صرف نظر می­‌کنند، راه حل این مشکل خرید بیمه تکمیلی خودرو می­باشد که تا حدی باعث افزایش هزینه خواهد شد.
  • باید توجه داشت که از جمله عوامل تاثیرگذار بر اجاره خودرو سن راننده است. در محدوده سن زیر ۳۰ سال و یا بیشتر از ۶۵ سال، متقاضی روزانه هزینه اضافی جهت اجاره باید پرداخت کند. انتخاب تعداد راننده و ذکر نام آنها در قرارداد اجاره خودرو مهم است چرا که خدمات بیمه ای ذکر شده در قرارداد فقط شامل اسامی رانندگان ذکر شده در قرارداد می­شود. در صورت بروز حادثه توسط راننده دیگر، قرارداد بیمه هیچ هزینه­ای را پوشش نمی دهد.
  • مسافت مجاز قابل تردد: میزان مسافت مجوزدار یا Mileage allowanc ، از دیگر موارد مهم در اجاره خودرو می باشد که به دو گزینه محدود و نامحدود تقسیم می شود. در گزینه محدود، شما در صورت رانندگی بیشتر از میزان ذکر شده در قرارداد می بایست مبلغی اضافی در ازا هر کیلومتر پرداخت کنید. هر چند باید توجه داشت هزینه اجاره اینگونه خودروها اندکی ارزان تر است و در صورتی که مسافت کوتاهی برای طی شدن دارید می­توانید با انتخاب آن در هزینه های خود صرفه جویی کنید.
  • در صورتی که قابلیت پرداخت عوارض بزرگراه به صورت خودکار در کشور مورد نظر وجود داشته باشد می­توانید در صورت داشتن کارت اعتباری از شرکت اجاره خودرو بخواهید که قابلیت پرداخت عوارض به صورت خودکار را برای شما فعال کند که معمولا هزینه فعال کردن این قابلیت حدود ۲ یورو در هر روز می­‌باشد.
  • جریمه دیرکرد در تحویل خودرو: اکثرا شرکتهای اجاره خودرو معمولا یک تا دو ساعت دیرکرد در تحویل خودرو را مشمول جریمه نمی­‌دانند پس اگر کمی تاخیر داشتید با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد.
  • در اکثر خودرو­های اجاره­ای سیستم GPS خودرو غیرفعال است و در صورت نیاز، باید هزینه اضافی روزانه بابت آن پرداخت کنید، در این حالت برای کاهش هزینه استفاده از سیستم GPS تلفن همراه پیشنهاد می شود، اما قبل از آغاز سفر مبادرت به دانلود کامل مسیر در گوگل مپ کنید تا بتوانید به صورت انلاین استفاده کنید تا با توجه به هزینه رومینگ، حجم اینترنت مصرفی شما کاهش یابد.

مدارک لازم برای اجاره خودرو در اروپا

داشتن گواهینامه معتبر بین المللی، کارت اعتباری بین المللی (credit card) و همراه داشتن مدرک شناسایی معتبر مانند گذرنامه از مهمترین مدارک لازم جهت اجاره خودرو در اروپا است.

شما میتوانید در سایت اینسه به اجاره ماشین مناسب بپردازید به همین منظور به قسمت لیست قیمت اجاره خودرو بروید تمامی خودرو ها به همراه قیمت آن ها در سایت درج شده اند که می توانید به راحتی خودرو مورد نظر خود را انتخاب کنید. نگران نباشد همکاران ما در اینسه به صورت ۲۴ ساعته در کنار شما خواهند بود.

با اینسه زندگی لوکس را تجربه کنبد.