ایربگ (AirBag) یا کیسه هوا از جمله بخش‌هایی است که هر چند نقش مهمی در ایمنی خودرو دارد اما کمتر اطلاعاتی در مورد آن نزد رانندگان خودرو وجود دارد. چرا که در طول عمر یک خودرو ممکن است هیچ‌گاه ایربگ باز نشود و به همین دلیل باورهای گاه نادرستی در مورد آن در ذهن خریداران خودرو وجود دارد. در این مقاله درباره آشنایی با ایربگ خودرو و نحوه عملکرد آن توضیحاتی ارائه شده که شما را به خواندن آن دعوت می کنیم.

اجاره خودرو در اینسه

آشنایی با ایربگ خودرو و نحوه عملکرد آن

ایربگ یا کیسه هوا چیست؟

اختراع ایربگ، یا همان کیسهٔ هوا برای اولین بار در سال ۱۹۵۱ ثبت شده و دو سال بعد، توسط مهندسین    Walter Linderer از آلمان و John Hetrick از آمریکا منتشر شد. اولین ایربگ نیز در سال ۱۹۷۰ برای بالا بردن سطح ایمنی سرنشینان بر روی خودروها نصب شد. در دهه ۱۹۸۰، اولین کیسه های هوایی تجاری در خودروها بکار رفت. امروزه اهمیت ایربگ به حدی بالا رفته است که یک خودروی ایمن از نظر ایربگ باید برای سرنشینان جلو، زانوی راننده، جانبی، سقف و حتی کیسه هوای خارجی برای حفاظت از عابران نیز تدارک دیده شده باشد.

ایربگ، یک کیسهٔ پلیمری نازک است که به صورت تاخورده و فشرده شده در محفظهٔ مخصوصی نگه داشته می‌شود؛ در لایه های این کیسه از پودر نشاستهٔ ذرت و نوعی گچ فرانسوی به نام پودر تالک سفید رنگ به منظور روان کنندهٔ و جلوگیری از چسبندگی لایه های کیسه هوا استفاده می‌شود. در نمونه‌های اولیهٔ کیسه هوا از هوای فشرده استفاده می‌شد که پس از مدت زمان کمی، مشخص شد که فرآیند انبساط و باز شدن کیسه، بیش از حد طولانی است و در اکثر حوادث کاربردی ندارد.

طرز کار ایربگ

توضیح کلی کار ایربگ ساده است؛ در داخل ماشین یک سیستم تشخیص وجود دارد که زمانی که شما تصادف می‌کنید یا ضربه ای به نقاط حساس ماشین وارد می شود ، متوجه بروز تصادف می شود و این موضوع را به سیستم ایربگ اطلاع می دهد و یک واکنش شیمیایی داخل ایربگ شکل می گیرد.

همانطور که می دانید هدف از کیسه هوا، کاهش سرعت حرکت رو به جلوی مسافر، تا حد ممکن در کسری از ثانیه است. سه قسمت در کیسه هوا وجود دارد که به عملکرد آن کمک می کند:

خود کیسه هوا که از مواد نایلونی نازک ساخته شده است و در قسمت فرمان، داشبورد، صندلی و درب خودرو تعبیه شده است.

در زمان تصادف، ضربه توسط سنسور تعبیه شده در خودرو و یا توسط یونیت ایربگ تشخیص داده می شود و مورد بررسی قرار می گیرد، چنانچه مقدار ضربه در حدی باشد که لازم باشد تا کیسه هوا عمل کند، دستور عمل به آن ایربگ صادر می شود و ولتاژی به آن ارسال می گردد که موجب می شود تا آن یونیت ایربگ تحریک شده و عمل نماید.

سیستم تورمی کیسه هوا بر اثر واکنش سدیم آزید (NaN3) با نیترات پتاسیم (KNO3) برای تولید گاز نیتروژن عمل می کند. انفجارهای گرم نیتروژن کیسه هوا را باد می کند.

تلاش های اولیه برای استفاده از ایربگ در درون خودرو با موانعی همچون بحث هزینه آن و موانع فنی مانند ذخیره و رها سازی گاز فشرده مورد استفاده در آن به همراه بود. این سوال ها ذهن دانشمندان را مشغول کرده بود:

– آیا فضای کافی در درون خودرو برای قرار دادن محفظه گاز وجود دارد؟

– آیا گاز می تواند تا پایان عمر خودرو در فشار بالا محبوس بماند؟

– چگونه می توان کیسه ای ساخت که به سرعت و در دماهای مختلف بدون ایجاد صدای انفجار مهیب، عمل کند؟

آنها به دنبال راهی برای ایجاد یک واکنش شیمیایی برای تولید نیتروژن جهت باد کردن کیسه هوا بودند. در همین زمان بود که باد کننده های کوچک با سوخت جامد در دهه ۱۹۷۰ به نجات آنها آمد.

این سیستم باد کردن شبیه تقویت کننده موشک های جامد است. سیستم کیسه هوا یک پیشراننده جامد را آتش می زند که به سرعت می سوزد تا حجم زیادی از گاز را برای باد کردن کیسه ایجاد کند. کیسه پس از آن به معنای واقعی کلمه از محل نصب خود با سرعتی تا حدود حداکثر ۳۲۲ کیلومتر در ساعت خارج می شود که سریعتر از پلک زدن است! در کسری از ثانیه ، گاز به سرعت از طریق سوراخ های کوچکی که بر روی کیسه هوا تعبیه شده است، خارج می شود.

با وجود اینکه کل فرآیند فقط در یک بیست و پنجم ثانیه انجام می شود، این زمان اضافی برای جلوگیری از صدمات جدی کافی است. ماده ریزی که از کیسه هوا آزاد می شود، پودر معمولی ذرت یا تالکوم است که توسط سازندگان کیسه هوا برای قابل انعطاف نگه داشتن و نرم کار کردن کیسه ها استفاده می شود.

انواع ایربگ

 • کیسه هوای راننده
 • کیسه هوای شاگرد
 • کیسه هوا جانبی
 • کیسه هوای پرده ای
 • کیسه هوا زانو
 • ایربگ عابر پیاده
 • ایربگ کمربند ایمنی
 • ایربگ راکب موتورسیکلت

معایب و صدمات ایربگ

با وجود اینکه ایربگ در اکثر موارد باعث نجات زندگی سرنشین می‌شود اما می‌تواند باعث آسیب دیدگی (و بسیار به ندرت مرگ) او شود! کیسه‌های هوا برای اینکه کارشان را درست انجام دهند باید با سرعت زیادی باز شوند تا از تکان خوردن شدید سرنشین جلوگیری کنند. به همین دلیل کیسه هوا با شدت زیادی به راننده برخورد می‌کند و گاها دیده شده باعث ایجاد کبودی و حتی شکستگی بینی هم می شود.

همچنین به ندرت امکان فوت بر اثر ضربه ایربگ هم وجود دارد. طبق آمار از ابتدای اختراع سیستم ایربگ تا کنون ۱۵۰ نفر در تصادفات توسط ایربگ فوت کرده اند.

نکات ایمنی

 1. در صورتی که صندلی خودرو کودک را در صندلی جلو نصب کرده‌اید، بهتر است از غیرفعال بودن کیسه هوای مقابل او اطمینان حاصل کنید، چرا که باز شدن کیسه هوا می‌تواند باعث صدمه به کودک شود.
 2. بهتر است صندلی راننده تا حد ممکن عقب برود تا فضای کافی برای باز شدن کیسه هوا فراهم باشد.
 3. اگر فرمان خودرو شما از نوع تلسکوپی است، آن را طوری تنظیم کنید که در صورت باز شدن ایربگ، روی سینه شما باز شود نه صورت و گردن شما!
 4. نوزادان را هرگز در صندلی سرنشین جلو قرار ندهید، زیرا کیسه هوا برای آناتومی کودکان طراحی نشده و می‌تواند باعث مرگ یا آسیب‌های جدی در آن‌ها شود.
 5. از قرار دادن اشیای تیز و خطرناک روی داشبورد یا چسباندن آن‌ها روی فرمان خودداری کنید؛ این اشیا می‌توانند حین باز شدن کیسه هوا مسبب صدمات جبران ناپذیری به صورت شما شوند.

امیدواریم از این مقاله درباره آشنایی با ایربگ خودرو و نحوه عملکرد آن  استفاده کرده باشید ،با اینسه می توانید به اجاره خودرو با شرایط ویژه بپردازید و خودرو های لوکس و بدون عیب و ایراد را اجاره کنید.

با اینسه زندگی لوکس داشته باشید.