هر آنچه درباره روغن موتور خودرو باید بدانید

روغن موتور نقش خون در رگهای موتور را دارد و از ترکیباتی مثل روغن پایه و مواد افزودنی تولید می شود. در این مقاله سعی کرده ایم هر آنچه درباره روغن موتور خودرو باید بدانید و برای شما کاربردی است را جمع آوری کنیم.

اجاره خودرو در اینسه

هر آنچه درباره روغن موتور خودرو باید بدانید

روغن موتور خودرو وظیفه روان‌سازی، محافظت و کم کردن اصطکاک قطعات‌‌ را دارد و مانع فرسودگی و پارگی آنها‌ می شود. همچنین نقش تمیز نگه‌داشتن و خنک کردن موتور‌‌ را به عهده دارد. وقتی احتراق در سیلندر خودرو صورت می پذیرد دوده و مواد زائد دیگر حاصل آن بر روی دیواره سیلندر باقی خواهد ماند. این آلودگی ها سریعا بوسیله روغن جذب شده و به کاتر فرستاده شده تا دوباره در فیلتر روغن جذب شود و روغن تمیز مجدد به موتور ارسال گردد.

زمان تعویض روغن موتور

موتورهای امروزی حدود یک لیتر روغن به ازای هر ۵۰۰۰ کیلومتر مسافت مصرف می‌کنند؛ بنابراین لازم است که سطح روغن را در مواقع لازم بسنجید و در صورت نیاز آن را بیشتر کنید. بهترین زمان برای این کار هر ماه و قبل از رفتن به مسافرت‌های طولانی ست.

عمر مفید موتور خودرو کاملا با روغن موتور در ارتباط است . چرا که قطعات تا زمانی که خوب روانکاری نشوند دچار فرسایش و خرابی نخواهند شد. اما اگر روغن موتور خاصیت خود را از دست بدهد شروع فرسایش قطعات آغاز خواهد شد. همچنین نبود روغن مناسب باعث بالا رفتن دمای موتور خواهد شد و به دیگر قطعات نیز آسیب خواهد زد.

بسیاری از مردم برای تعویض روغن موتور خود به گاراژهای مختلفی مراجعه می کنند و در هر مکانی با روغن موتورهای متنوعی روبرو می شوند که اگر اطلاعات اولیه در مورد آنها نداشته باشید ممکن است روغن موتور نامناسبی در خودرو استفاده شود. خواندن روی یک روغن موتور کار بسیار ساده ای است و تنها باید بدانید که اعداد روی هر روغن موتور چطور خوانده می شود و به سرعت متوجه می شوید که با توجه به اطلاعات درج شده داخل دفترچه راهنما، کدام مورد بهترین گزینه برای خودروی شما است.

معمولا عمر مفید روغن موتور توسط تولید کننده بر روی بسته بندی درج می گردد اما باید توجه داشته باشید این مقدار برای شرایط ایده آل در نظر گرفته شده است.  عواملی مانند شرایط کار و عملکرد موتور، کیفیت احتراق موتور، کیفیت فیلترهای هوا و روغن، آلودگی هوا ،ذرات معلق در هوا ،آب و هوای گرم و یا خیلی سرد مدت زمان ماندن روغن در کارتر در مدت کارکرد و زمان تعویض روغن خودرو موثر هستند.

خیلی ها فکر می کنند که سیاه شدن روغن موتور به معنای زمان تعویض آن است اما در واقع سیاه شدن روغن، خاصیت پاک کنندگی روغن موتور را نشان می دهد چرا که مواد افزودنی پاک کننده موجود در روغن موتور، دوده حاصل از سوخت و احتراق را در خود به شکل معلق نگه می‌دارد و روغن تیره می‌شود. سیاه نشدن روغن نشانه مرغوبیت آن نیست، بلکه به این معناست که روغن قابلیت جذب ناخالصی های موجود را نداشته است.

بهترین حالت این است که حدود ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ کیلومتر کمتر از میزان اعلام شده ،اقدام به تعویض روغن موتور خود نمایید. و یک راه مطمئن دیگر برای تعویض روغن خودرو چراغ چک موتور است که به دلیل کم بودن روغن موجود در موتور روشن می شود که در این شرایط باید میزان روغن موتور را بررسی کنید و در صورت کم بودن آن به منظور تعویض روغن به تعمیرگاه مراجعه فرمایید.

مراحل تعویض روغن موتور

اگر قصد دارید خودتان کار تعویض روغن را انجام دهید کافیست مراحل زیر را به ترتیب پیش ببرید.

  • موتور خودرو‌‌ را خاموش کنید: روی یک سطح صاف و بدون شیب پارک کنید و مطمئن شوید که موتور برای حداقل ۵ دقیقه خاموش بوده باشد.
  • میله تراز‌‌ را برداشته و تمیز کنید: کاپوت‌‌ را باز کنید و میله تراز روغن‌‌ را توسط یک پارچه تمیز پاک کنید.
  • سطح روغن‌‌ را چک کنید: به آرامی میله تراز‌‌ را تا انتها در مخزن فرو کنید و آن را دوباره بیرون بیاورید. سطح روغن باید بین خطوط مشخص‌شده‌ی میله تراز باشد. اگر سطح روغن به علامت پایین میله نزدیک بود، نیاز است که روغن خودرو‌‌ را بیشتر کنید.
  • روغن‌‌ را اضافه کنید: برای این کار، سرپوش فیلتر‌‌ را بردارید. مقداری روغن در آن بریزید و منتظر بمانید تا به انتهای موتور برسد. بعد دوباره سطح روغن‌‌ را بسنجید؛ دقت کنید که بیش از حد روغن درون آن نریزید.

امیدواریم از این مقاله بتوانید استفاده کامل را ببرید و نکات آن را برای افزایش طول عمر خودرو رعایت کنید. در سایت اینسه همانطور که میدانید کلیه خدمات اجاره خودرو انجام می شود اگر خودرویی بدون راننده اجاره کردید حتما این نکات را رعایت کنید که دچار مشکل نشوید.

با اینسه زندگی لوکس را تجربه کنبد.