در حال و هوای زمستانی این روزها و با توجه به آلودگی بیش از اندازه کلان شهرها به خصوص تهران بزرگ بر آن شدیم تا با ارائه یک سری راهکارهای کاهش آلایندگی در خودرو شخصی نقشی هر چند کوچک در این زمینه داشته باشیم.

اجاره خودرو در اینسه

راهکارهای کاهش آلایندگی در خودرو شخصی

سهم قابل توجهی از آلاینده ها محصولات حاصل از احتراق ناقص سوخت درون موتور هستند که عبارت اند از کربن مونواکسید و هیدروکربن ها. این دو ماده برای طبیعت بسیار خطرناک هستند و باید به نحوی تولید آنها را در موتور کاهش داد.

استانداردهای آلایندگی معمولا با اسم -یورو- شناخته می‌شوند. یورو ۱، یورو ۲، یورو ۳، یورو ۴ و یورو ۵ و یورو ۶ از جمله استاندارد‌های آلایندگی هستند که شرکت‌های مختلف خودروسازی با توجه به این استاندارد‌ها اقدام به تولید خودرو می کنند.

متاسفانه تولیدات داخلی ما معمولا از این استاندارد‌ها پیروی نمی کند و یکی از مهمترین عوامل آلودگی هوا را همین خودرو‌های غیر استاندارد تشکیل می‌دهند.

بطور کلی گازهایی که از اگزوز خودرو خارج می شوند، عبارت اند از:

 • کربن مونواکسید
 • هیدروکربن ها
 • اکسیژن
 • نیتروکسید
 • کربن دی اکسید

در معاینه فنی خودروها یکی از مهمترین گازهایی که بررسی می شود گاز خطرناک کربن مونوکسید یا همانco است. بنابراین کاهش co مهمترین کار در معاینه فنی است.

راههای کاهش آلایندگی خودرو

تنظیم موتور خودرو

یکی از عمده دلایلی که باعث می شود خودرو به مقدار زیادی گازهای آلاینده منتشر کند، تنظیم نبودن موتور خودرو است. تنظیم درست موتور می تواند در احتراق سوخت تاثیر شایانی داشته باشد و میزان تولید گازهای آلاینده را بسیار کاهش دهد. تنظیم موتور شامل مراحل زیادی است که در این جا به تعدادی اشاره شده است:

 • تمیز کردن انژکتورها از آلودگی و بررسی سیستم پاشش سوخت
 • بررسی وضعیت شمع ها و وایر شمع ها
 • دیاگ زدن
 • بازرسی استپر
 • بررسی سالم بودن سنسور اکسیژن
 • بررسی سنسور گاز

بررسی اگزوز خودرو

اگر میزان انتشار گاز  o2بالا باشد، باید اگزوز خودروی خود را نزد یک متخصص بررسی کرده و در صورت داشتن شکستگی یا وجود روزنه در آن، آن را تعمیر کنید.

نوع سوخت مصرفی

استفاده از سوخت بی کیفیت در خودرو ، یکی از مهمترین دلایل آلایندگی بیش از حد خودروها در کشور ماست. متاسفانه نوع بنزین مصرفی موجود در کشور از کیفیت بالایی برخوردار نیست و درصد آلایندگی آن زیاد است. پیشنهاد می شود در حد امکان از بنزین سوپر استفاده کنید که میزان آلایندگی آن کمتر است.

استفاده از مکمل سوخت

مکمل های سوخت باعث می شوند تا موتور عملکرد بهتری داشته باشد و در نتیجه باعث کاهش آلایندگی خودرو می گردد. این مکمل ها اگر با کیفیت باشند می توانند تا حدودی باعث تمیزی سیستم سوخت رسانی شده و در نتیجه عملکرد موتور را بهبود ببخشند.

باک بنزین را بیش از حد پر نکنید

بنزین مایعی ست که گاز تولید می‌کند. این گاز محترقه، سمی و به شدت فرار است. در گذشته باک اتومبیل‌ها به گونه‌ای بود که امکان خروج این گاز وجود داشت. اینکار دقیقاً به نفع ماشین بود، اما مساله اینجاست که خروج این گاز از نظر محیط زیستی درست نیست. گاز خروجی از باک بنزین تاثیر زیادی در افزایش آلودگی هوا، تولید اسماگ (مه‌دود) و کاهش افت کیفیت هوا دارد؛ بنابراین ماشین‌های جدید راهکار بهتری دارند که از آن با نام محفظه بخار سوخت (Fuel Vapor Canister) یاد می‌شود. این محفظه‌ی کوچک از کربن پر شده و درست مانند فیلتر عمل می‌کند یعنی بخار سمی از آن عبور کرده، آلاینده‌ها و مواد مضرش گرفته شده و سپس بخار غیرسمی خارج می‌شود. با این حال همچنان بهتر است بیش از حد بنزین نزنید، چون بنزین مازاد می‌تواند به محفظه بخار سوخت ترشح و آن را اشباع کند.

از روشن نگه داشتن مداوم A/C بپرهیزید.

روشن نگه داشتن A/C باعث می‌شود که دور موتور ماشین شما بالا رود و در نتیجه مصرف سوخت و آلایندگی بیشتری داشته باشد؛ بنابراین بهتر است در روز‌هایی که هوا خیلی آلوده است، از روشن نگه داشتن مداوم A/C پرهیز کنید.

ماشین خود را سبک تر کنید

برای جابجایی یک ماشین با وزن زیاد، سوخت بیش‌تری مصرف می شود بنابراین هرچقدر که خودرو شما سنگین‌تر باشد آلودگی هوای بیش‌تری هم تولید خواهد کرد. اگر روی ماشین خود باربند اسکی نصب می‌کنید، اگر صندلی کودک‌تان را در هر سفر داخل شهری خالی با خود می‌برید و برمی‌گردانید، اگر لاستیک کهنه و اضافه، زنجیر چرخ با خود حمل می‌کنید، باید بدانید که شما هم در آلودگی هوا نقش دارید.

تنظیم باد چرخ خودرو

اگر چرخ شما کم‌باد یا پرباد باشد، در هر دو صورت موتور اتومبیل باید سخت‌تر کار کند تا نیروی محرک لازم برای آن‌ها را تامین کند بنابراین چرخ‌های پرباد و کم‌باد در افزایش آلودگی هوا نقش دارند. حتما نگاهی به باد چرخ های خودرو خود بیاندازید.

از روغن موتور مرغوب استفاده کنید

روغن موتور بی کیفیت عمل خنک کردن سیلندرها را به خوبی انجام نمی دهد و باعث می شود سوخت درون سیلندرها به دلیل دمای بالا، قبل از جرقه زدن شمع ها بسوزد و موتور از تنظیم خارج شود. همچنین این اتفاق موجب تولید گاز اکسید کربن می شود که یک گاز بسیار سمی است و اثرات زیست محیطی خطرناکی دارد. بنابراین برای کاهش آلایندگی خودرو، بهتر است از روغن موتور با کیفیت بالا در موتور استفاده شود.

امیدواریم از مقاله راهکارهای کاهش آلایندگی در خودرو شخصی استفاده کرده باشید ،با اینسه می توانید به منظور استفاده کمتر از خودرو شخصی به اجاره خودرو با شرایط ویژه بپردازید و خودرو های لوکس و بدون عیب و ایراد را اجاره کنید.

زندگی لوکس را با اینسه تجربه کنید.